Martyna Robakowska
Transgraniczne przemieszczenie odpadów w czasach pandemii
23.04.2020
koronawirus, ochrona środowiska
Restrykcje wprowadzone przez poszczególne państwa członkowskie, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, oddziałują znacząco także na przedsiębiorców zaangażowanych w międzynarodowe przemieszczanie odpadów. Komisja Europejska podjęła kroki, by ujednolicić podejście poszczególnych państw do tych zagadnień i ułatwić przedsiębiorcom zapoznanie się z nowymi, szczególnymi zasadami obowiązującymi w poszczególnych krajach.
Zdalne podpisywanie umów
20.04.2020
koronawirus, prawo umów
Zdalne podpisywanie umów z wiadomych względów zyskało duże znaczenie. Czy do zawarcia umowy wystarczy wymiana kilku e-maili albo przesłanie dokumentów podpisanych elektronicznie? To zależy.
Koniec z jednorazowym plastikiem
12.03.2020
ochrona środowiska
Plastikowe słomki, naczynia jednorazowego użytku i niektóre rodzaje pojemników na żywność i napoje – takie produkty znikną z półek sklepowych na terenie Unii Europejskiej najpóźniej 3 lipca 2021 r. Zakaz ich sprzedaży to jeden z elementów walki UE z zalewającymi świat odpadami plastikowymi.
Czy państwo ponosi odpowiedzialność za smog?
14.03.2019
ochrona środowiska
24 stycznia 2019 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia w Warszawie wydał wyrok w głośnej i precedensowej sprawie, uwzględniając powództwo Grażyny Wolszczak. Aktorka pozwała Skarb Państwa za naruszenie jej dóbr osobistych z powodu utrzymującego się w Polsce złego stanu jakości powietrza. Czy to kamień milowy w walce ze smogiem?
Kolejne zmiany w Prawie wodnym
20.09.2018
już obowiązujące, ochrona środowiska
Nowe Prawo wodne weszło w życie 1 stycznia 2018 r. Od tego czasu akt ten był już kilkukrotnie nowelizowany; jedna z takich nowelizacji właśnie wchodzi w życie. Od 20 września zmieniają się niektóre przepisy ustawy dotyczące wydawania zgód wodnoprawnych. Nieznacznie zmodyfikowany zostaje też system opłat za usługi wodne. Ponadto kilkadziesiąt zmian ma charakter doprecyzowujący.
Ważne zmiany w przedawnieniu roszczeń
28.06.2018
nowe prawo, spory sądowe
9 lipca wejdzie w życie zmiana przepisów Kodeksu cywilnego dotycząca przedawnienia roszczeń. Ogólny termin przedawnienia ulegnie skróceniu do 6 lat, a w większości przypadków skutki jego upływu nastąpią ostatniego dnia roku kalendarzowego. Znacząco zmienione zostaną również zasady przedawnienia roszczeń przysługujących przedsiębiorcom przeciwko konsumentom.
Szersze uprawnienia Inspekcji Ochrony Środowiska
14.06.2018
ochrona środowiska, projekt
7 czerwca 2018 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw, który zakłada znaczące rozszerzenie uprawnień Inspekcji Ochrony Środowiska, a także podwyższenie wysokości administracyjnych kar pieniężnych przewidzianych w ustawach dotyczących kwestii środowiskowych.
Planowana jest rewolucja w uznaniu substancji za produkt uboczny
30.05.2018
ochrona środowiska, projekt
Do Sejmu trafił projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie istotnych zmian do procedury uznawania przedmiotów lub substancji za produkty uboczne. Jeżeli zmiany wejdą w życie, będzie to miało negatywny wpływ na wszystkich, którzy wykorzystują w swojej działalności takie produkty. Wszystkie uznania przedmiotów lub substancji za produkty uboczne, które nastąpiły na podstawie dotychczasowych przepisów, miałyby wygasnąć po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy.
Śnieg i mróz a Prawo wodne
21.12.2017
ochrona środowiska, świąteczne
Wydaje się, że i w tym roku pozostanie nam jedynie marzyć o białych Świętach, a z lepieniem bałwana będziemy musieli poczekać na styczniowe mrozy. Warto jednak pamiętać, że gdy nadejdzie sroga zima, a potem lód i śnieg zaczną topnieć, zastosowanie znajdą niektóre nowe przepisy Prawo wodnego.
Nowy system opłat za korzystanie z usług wodnych
28.09.2017
nowe prawo, ochrona środowiska
Istotne zmiany w zakresie opłat za korzystanie z usług wodnych są najszerzej dyskutowaną nowością wprowadzoną przez nowe Prawo wodne. Od 1 stycznia 2018 r. przedsiębiorcy będą uiszczać te opłaty na zupełnie nowych zasadach.
Sankcje za naruszenie wymogów nowego Prawa wodnego
28.09.2017
nowe prawo, ochrona środowiska
W nowym Prawie wodnym znajdą się autonomiczne przepisy dotyczące sankcji za naruszenie wymogów tej ustawy. Do najbardziej dotkliwych instrumentów będą należeć opłaty podwyższone, które będą nakładane na podmioty korzystające z określonych usług wodnych bez pozwoleń lub z przekroczeniem ich warunków.
Odszkodowania za obniżenie wartości nieruchomości według nowego Prawa wodnego
28.09.2017
nieruchomości, nowe prawo, ochrona środowiska
Nowe Prawo wodne zmienia dotychczasowe regulacje w zakresie odszkodowań za wprowadzenie ograniczeń w sposobie korzystania z nieruchomości wskutek wejścia w życie aktów prawa miejscowego przewidzianych w tej ustawie. Naprawienia szkody będzie można żądać tylko jeśli wprowadzone ograniczenia spowodują obniżenie wartości nieruchomości.