Harald Marschner
Możliwość stwierdzenia wykonalności białoruskich, ukraińskich i rosyjskich orzeczeń sądowych
10.09.2020
spory sądowe
Czym się różni sądownictwo Białorusi, Ukrainy, Rosji, Łotwy, Litwy i Polski? Jak można wyegzekwować zadłużenie od dłużników z tych państw? 27 sierpnia 2020 r. odbyła się konferencja Law2Law Litigation, podczas której eksperci z sześciu państw regionu omówili specyfikę systemów sądowych swoich państw i przedstawili rozwiązania istotne dla biznesu w działalności transgranicznej. Jaki status w Polsce mają orzeczenia sądowe naszych wschodnich sąsiadów?
Bezpieczeństwo po obu stronach Odry i Nysy: poprawa współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych Polski i Niemiec
24.10.2019
różne
W dniu 15 maja 2014 r. sporządzono w polskim Zgorzelcu umowę między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Federalnej Niemiec o współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych. Weszła ona w życie 9 lipca 2015 r. i daje funkcjonariuszom obu państw sporo uprawnień w transgranicznym ściganiu przestępstw.
Liechtenstein przystąpi do Konwencji wiedeńskiej o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów
12.09.2019
różne
30 kwietnia 2019 r. Księstwo Liechtensteinu zdecydowało się przystąpić do Konwencji Narodów Zjednoczonych o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów sporządzonej w Wiedniu dnia 11 kwietnia 1980 r. Dla małego państwa jest to znaczący krok w kierunku dalszego otwierania się na świat i rozszerzania współpracy gospodarczej z różnymi partnerami.
Prawo w kosmosie
04.07.2019
różne
Po orbitach okołoziemskich krążą nie tylko satelity, ale też kosmiczne odpady. Niektóre państwa roszczą sobie prawa własności do surowców występujących na innych ciałach niebieskich i zezwalają na sprzedaż działek na Księżycu. Jasne jest więc, że w przestrzeni kosmicznej muszą obowiązać pewne reguły prawne, żeby było wiadomo, co komu wolno w wszechświecie.
Otwarta droga dla zaufanych technologii w Liechtensteinie
13.06.2019
nowe technologie
Księstwo Liechtensteinu stanie się jednym z pierwszych państw posiadających własną ustawę o zaufanych technologiach – została ona przyjęta przez parlament Liechtensteinu podczas pierwszego czytania 6 czerwca 2019 r.
Korzyści z funduszy pozaunijnych
23.05.2019
pomoc publiczna
Polska jest największym beneficjentem funduszy europejskich ze źródeł pozaunijnych. Korzystamy z nich, żeby rozwijać europejskie standardy demokracji, ale też żeby rozpowszechniać polską kulturę i polskie dziedzictwo w krajach partnerskich.
Bitcoin nad Sekwaną: nowa regulacja dotycząca blockchaina, ICO i kryptowalut we Francji
28.02.2019
nowe technologie
Po Malcie i Liechtensteinie Francja jest kolejnym państwem, które zdecydowało się na wprowadzenie regulacji dotyczących aktywności gospodarczej w dziedzinie blockchaina, ICO i kryptowalut.
Valletta albo Vaduz? Po Malcie również Liechtenstein zamierza uchwalić ustawę o zaufanych technologiach typu blockchain
14.02.2019
nowe technologie
Wirtualne waluty są rzeczywistością, ale duże państwa zachowują się wobec nich raczej wstrzemięźliwie i nie regulują tego zagadnienia w swoich porządkach prawnych. Małe państwa natomiast, szukając źródła przychodów, starają się specjalizować, aby przyciągnąć przedstawicieli świata nowych technologii i kryptowalut. Przykładem są inicjatywy ustawodawcze podjęte ostatnio przez Maltę i Liechtenstein.
Liechtenstein rozwija sądownictwo polubowne
10.01.2019
arbitraż
Księstwo Liechtensteinu od dawna jest międzynarodowym centrum finansowym. Teraz, dzięki nowoczesnemu regulaminowi postępowania polubownego (Liechtenstein Rules) ma szansę stać się międzynarodowym centrum arbitrażu.
Ustalenie przez sąd prawa obcego w Austrii, Liechtensteinie, Szwajcarii, Niemczech oraz w Polsce
09.08.2018
spory sądowe
Gdy przed sądem toczy się spór z udziałem podmiotów zagranicznych, sąd staje przed koniecznością wyboru właściwego prawa obcego oraz jego odpowiedniego zastosowania. Jak przepisy regulują tę kwestię w państwach niemieckojęzycznych oraz w Polsce?
Oddział przedsiębiorcy zagranicznego przed polskim sądem
14.06.2018
prawo spółek, spory sądowe
Czy oddział przedsiębiorcy zagranicznego w Polsce ma zdolność prawną, zdolność do czynności prawnych, zdolność sądową lub zdolność procesową i czy przysługuje mu status przedsiębiorcy? W odpowiedzi na te pytania może pomóc orzecznictwo Sądu Najwyższego.
Opinia przyjaciela sądu („amicus curiae brief”) w różnych systemach prawnych oraz w Polsce
01.03.2018
spory sądowe
W wielu jurysdykcjach osoby, których pogląd może wnieść coś do sprawy, mogą złożyć do sądu tak zwaną opinię przyjaciela sądu. Czasem muszą mieć na to zgodę sądu albo stron, albo muszą wykazać swój uzasadniony interes prawny. W niektórych państwach możliwość taka dotyczy tylko wybranych sądów albo spraw. Co ciekawe, instytucja przyjaciela sądu prawie nigdzie nie doczekała się wyraźnej kodyfikacji.