Jakub Macek
Konwersja zobowiązania spółki na jej kapitał w praktyce
07.12.2023
transakcje, prawo spółek, podatki
Konwersja zobowiązania spółki na jej kapitał może być sposobem na „uzdrowienie” jej bilansu poprzez przeniesienie jej zobowiązania do kapitałów. Może to zwiększyć wiarygodność spółki wobec kontrahentów, a także zmniejszyć ryzyko upadłości. Konwersja może przynieść również korzyści podatkowe, na przykład poprzez zmniejszenie kosztu odsetkowego przekraczającego limit pozwalający zaliczyć odsetki do kosztów uzyskania przychodów.
Połączenie przez przejęcie a straty podatkowe
07.12.2023
transakcje, prawo spółek, podatki
Zgodnie z obowiązującymi przepisami po dokonaniu połączenia rozliczenie strat podatkowych spółki przejmowanej nie jest możliwe. Możliwe jest za to rozliczenie strat podatkowych spółki przejmującej, choć nie jest to regułą. Ustalając, czy spółka przejmująca ma prawo rozliczyć swoje straty podatkowe, należy ocenić, czy przedmiot faktycznie prowadzonej przez nią podstawowej działalności gospodarczej po przejęciu jest w całości albo w części inny niż przed przejęciem. Co w zasadzie kryje się pod pojęciem „przedmiotu faktycznie prowadzonej przez podatnika podstawowej działalności”? Kiedy należy uznać, że przedmiot działalności zmienił się „w części”?
Zmiana wyceny lub wartości przenoszonych składników majątkowych w toku reorganizacji korporacyjnych
30.11.2023
transakcje, prawo spółek
Wycena składników majątkowych w toku reorganizacji korporacyjnych jest wymaganym elementem, służącym ustaleniu ich wartości przy przeniesieniu z jednej spółki do innej w wyniku podziału czy połączenia. Jednak procedura reorganizacji spółek często jest długotrwała i w jej trakcie może dojść do zmiany składników przenoszonych aktywów lub pasywów na skutek typowych lub nadzwyczajnych okoliczności. Zmianie może ulec również sama wycena tych składników. W konsekwencji pojawia się zasadnicze pytanie, na ile takie zmiany powodują konieczność modyfikacji wymaganej dokumentacji, w tym planu połączenia czy podziału, a na ile można te zmiany uwzględnić w dokumentacji księgowej bez konieczności powtarzania całej procedury reorganizacyjnej.
Nowe uproszczenie podatkowe dla grup kapitałowych – grupa VAT w Polsce
29.07.2021
podatki, projekt
Projekt ustawy realizującej program pod nazwą „Polski Ład” wprowadza niezależną i nieznaną dotychczas polskiemu systemowi podatkowemu instytucję grupy VAT, pozwalającą na konsolidację wyniku podatkowego grupy kapitałowej.
Dochody osobiste po zmianach: wzrost efektywnego obciążenia dla najlepiej zarabiających
29.07.2021
podatki, projekt
Jednym z flagowych elementów programu politycznego znanego pod nazwą „Polski Ład” są zmiany dotyczące opodatkowania i oskładkowania dochodów osobistych. Doprowadzą one do drastycznego wzrostu obciążeń osób najlepiej zarabiających, w szczególności przedsiębiorców.
Opodatkowanie spółek nieruchomościowych
08.10.2020
podatki, projekt
W ostatnim dniu września do Sejmu został skierowany obszerny projekt zmian do ustaw podatkowych. Pisaliśmy już o tym, jak opodatkowane mają zostać spółki jawne i komandytowe. W tym artykule opisujemy planowany kształt opodatkowania dochodów ze zbycia tzw. spółek nieruchomościowych i związane z tym wątpliwości.
Transakcje transgraniczne w czasach zarazy
14.05.2020
koronawirus, podatki
Utrudnienia w transporcie międzynarodowym spowodowane pandemią mogą mieć istotny wpływ na rozliczenia VAT polskich eksporterów. Komplikacje te mogą przekładać się na możliwość zastosowania stawki VAT 0% i na przepływy pieniężne podatników.
Szykują się zmiany w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania
26.01.2017
już obowiązujące, podatki
W 2013 r. na forum OECD podjęto prace nad tzw. programem BEPS składającym się z piętnastu działań uszczelniających międzynarodowy system umów o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobiegających uchylaniu się od opodatkowania przez podatników korzystających z luk w tych umowach. Działania te obejmują szerokie spektrum zagadnień związanych z opodatkowaniem międzynarodowego obrotu gospodarczego.