Izabela Zielińska-Barłożek
Prawo holdingowe już od października
05.05.2022
prawo spółek, nowe prawo
12 kwietnia 2022 r. w Dzienniku Ustaw ogłoszono ustawę o zmianie Kodeksu spółek handlowych. Określa ona zasady funkcjonowania grup kapitałowych w Polsce i modyfikuje niektóre zasady działania organów spółek kapitałowych. Ustawa wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od daty ogłoszenia.
Zdalne podpisywanie umów
20.04.2020
koronawirus, prawo umów
Zdalne podpisywanie umów z wiadomych względów zyskało duże znaczenie. Czy do zawarcia umowy wystarczy wymiana kilku e-maili albo przesłanie dokumentów podpisanych elektronicznie? To zależy.
Transakcje M&A w obliczu koronawirusa
26.03.2020
koronawirus, transakcje
Transakcje to jedno z narzędzi prowadzenia działalności gospodarczej. Dla jednych są sposobem na poszerzenie skali działalności czy uzyskanie efektu synergii, innym pozwalają wyjść z inwestycji czy pozyskać kapitał. Dlatego perturbacje, jakie odczuwają dziś przedsiębiorcy, przekładają się na ich aktywność na polu M&A.
Czy od 15 marca przynajmniej jeden członek zarządu musi mieć PESEL?
15.03.2018
już obowiązujące, prawo spółek
Wątpliwości na gruncie znowelizowanej ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym
Ważne zmiany dotyczące prokury łącznej
05.01.2017
już obowiązujące, prawo spółek, transakcje
Nowelizacja Kodeksu cywilnego wprowadziła nowe rodzaje prokury, ale zarazem wywołała wątpliwości co do zakresu umocowania udzielonych przed jej wejściem w życie prokur łącznych.
Ważność tytułu do udziałów aktualnego wspólnika spółki
10.02.2014
prawo spółek, transakcje
Uwagi na temat konsekwencji niedochowania wymaganej formy zbycia tytułu do udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz możliwości naprawienia takiej wady.
Istotne zmiany reżimów odpowiedzialności za szkody w środowisku
14.11.2013
ochrona środowiska
Przy okazji wdrożenia dyrektywy IED ustawodawca zdecydował się wprowadzić bardzo istotne zmiany przepisów o odpowiedzialności za zanieczyszczenie. To jednak nie wszystkie nowości, których możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach i latach.
Jedna szkoda, osiem ustaw
14.11.2013
ochrona środowiska
Zanieczyszczenie środowiska gruntowo-wodnego to stały problem w toku transakcji obejmujących nieruchomości, szczególnie przemysłowe. Tymczasem ustalenie prawnych konsekwencji zanieczyszczenia jest nie lada wyzwaniem.
Sankcje finansowe w prawie ochrony środowiska
12.11.2013
ochrona środowiska, transakcje
Administracyjne kary pieniężne i opłaty podwyższone za korzystanie ze środowiska są coraz popularniejszym środkiem sankcyjnym, konsekwentnie wprowadzanym przez ustawodawcę do przepisów poświęconych ochronie środowiska.
Korzystne zmiany w systemie odpowiedzialności za zanieczyszczenie gleby?
06.06.2012
ochrona środowiska, projekt
Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (projekt z 4 kwietnia 2012 roku).
Rewolucja w parkach narodowych
05.01.2012
już obowiązujące, ochrona środowiska
Weszły w życie zmiany organizacyjne i nowe zasady finansowania parków narodowych.
Izabela Zielińska-Barłożek: Liczba spraw sądowych na tle przepisów prawa ochrony środowiska może wzrosnąć
15.12.2011
ochrona środowiska
Rozmowa z Izabelą Zielińską-Barłożek, wspólnikiem kancelarii Wardyński i Wspólnicy kierującym Zespołem Prawa Ochrony Środowiska, o odpowiedzialności prawnej za zmiany klimatu.