Danuta Pajewska
Inwestycje kapitałowe członków zarządów spółek publicznych
09.01.2014
rynki kapitałowe
Członka zarządu, mającego dostęp do informacji poufnych spółki, obejmuje cała seria ograniczeń dotyczących nabywania lub zbywania akcji tej spółki – zarówno na własny, jak i na cudzy rachunek.
Kilka słów o outsourcingu w Polsce
26.09.2013
outsourcing
W świecie coraz większych przedsięwzięć gospodarczych nie wszystko trzeba robić własnymi siłami. Trzeba jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jak się zabezpieczyć, żeby outsourcing, zamiast ograniczyć koszty, sam nie stał się ich źródłem.
Kłopoty z walnymi zgromadzeniami
28.02.2013
prawo spółek, rynki kapitałowe
Niejasne przepisy powodują, że z prowadzeniem walnego zgromadzenia akcjonariuszy może się wiązać wiele problemów praktycznych. Dyskutowali o nich uczestnicy IV Kongresu Prawników Spółek Giełdowych.
Czemu służą umowy "lock up"
11.02.2013
rynki kapitałowe, transakcje
Standard rynkowy wymaga, aby dotychczasowi znaczący akcjonariusze debiutującej na giełdzie spółki powstrzymali się od sprzedaży akcji w trakcie kilku do kilkunastu miesięcy od zakończenia pierwszej oferty publicznej (IPO).
Czy przed przejęciem można się bronić?
04.10.2012
prawo spółek, rynki kapitałowe, transakcje
Gdy pojawiają się publiczne informacje o planowanych wrogich przejęciach spółek giełdowych, pojawia się pytanie, czy spółka może temu przeciwdziałać.
Nowe zasady rozliczeń na rynku kapitałowym
20.09.2012
projekt, rynki kapitałowe
W dniu 28 czerwca 2012 roku uchwalona została nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Jej głównym celem jest przygotowanie polskiego rynku kapitałowego na wejście w życie przygotowywanego rozporządzenia EMIR.
Dyrektywa AIFM, czyli kolejne zmiany na rynku funduszy inwestycyjnych
06.09.2012
projekt, rynki kapitałowe
Z dniem 22 lipca 2013 roku upłynie termin implementacji postanowień dyrektywy AIFM. Już teraz warto zapoznać się z jej treścią, gdyż wprowadzi ona szereg zmian, które mają zharmonizować rynek zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi.
Rekomendacja rekomendacji nierówna
09.08.2012
rynki kapitałowe
Inwestorzy często nie mają czasu analizować wielu różnorodnych czynników wpływających na cenę akcji na giełdzie, więc poszukują konkretnej i syntetycznej porady, w co zainwestować. Nie każdy może udzielać takich porad.
Danuta Pajewska: Dual listing zwiększa możliwości pozyskania kapitału
12.04.2012
prawo spółek, rynki kapitałowe
Rozmowa z Danutą Pajewską, wspólnikiem odpowiedzialnym za Zespół Rynków Kapitałowych i Instytucji Finansowych, o zaletach notowania akcji równolegle na kilku giełdach papierów wartościowych.
Do czego mogą służyć akcje?
05.04.2012
ochrona wierzycieli, rynki kapitałowe
Na przykład do ochrony roszczeń wierzyciela. W tym celu trzeba ustanowić na nich zabezpieczenie. Akcje mogą być przedmiotem zastawu zwykłego, zastawu rejestrowego, zabezpieczenia finansowego, a także przewłaszczenia na zabezpieczenie i blokady.
Co ma małżonek akcjonariusza do akcji?
29.03.2012
rynki kapitałowe
Każdy z małżonków może nabyć akcje spółki publicznej i zapisać je na należącym tylko do siebie rachunku papierów wartościowych. Czy w takiej sytuacji drugi z małżonków także może być beneficjentem praw z tych akcji?
Zezwolenia dewizowe i sprawozdania dewizowe
10.11.2011
rynki kapitałowe
Choć prawo dewizowe już tylko w wyjątkowych sytuacjach zobowiązuje do posiadania zezwoleń dewizowych, to nie można zapominać o obowiązkach sprawozdawczych wobec NBP.