Piotr Golędzinowski
Jak Rosja może zwalczać nałożone na nią sankcje?
24.03.2022
prawo międzynarodowe, administracja
Federacja Rosyjska nie pozostaje bierna wobec nałożonych na nią sankcji. Rosja w ramach odwetu (retaliacji) nałożyła własne sankcje na państwa zachodnie oraz zapowiada nacjonalizację majątków spółek kończących lub zawieszających swoją działalność na jej terytorium. Nie wyczerpuje to jeszcze jednak jej arsenału i być może niedługo dojdzie do kolejnych działań Federacji Rosyjskiej na arenie międzynarodowej sprowadzających się do kwestionowania legalności środków, którymi uderzono w rosyjską gospodarkę.
Jak rozwiązywać spory, gdy nie działają sądy?
04.06.2020
arbitraż, spory sądowe
Rozmowa z Łukaszem Laskiem i Piotrem Golędzinowskim z praktyki postępowań sądowych i arbitrażowych o możliwościach pozasądowego rozwiązywania sporów, planowaniu na wypadek sporu i kosztownych pułapkach, których można uniknąć.
Czy epidemia zwalnia z obowiązku terminowego wykonania umowy?
13.02.2020
prawo umów
Najprostsza odpowiedź brzmi – to zależy. Przede wszystkim od tego, jakie postanowienia dana umowa zawiera oraz jakiemu prawu podlega. Warto zastanowić się nad tym problemem na gruncie prawa polskiego, ponieważ globalizacja gospodarki powoduje, że zamknięcie zakładów produkcyjnych w Chinach może skutkować zatrzymaniem łańcuchów dostaw również w Polsce.
Powrót odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych
14.11.2019
już obowiązujące, spory sądowe
Wraz z nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego wróciło odrębne postępowanie w sprawach gospodarczych. Będzie to z pewnością istotna zmiana dla przedsiębiorców i ich pełnomocników.
Nowe PZP: mediacja i koncyliacja w ramach Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej RP – rozwiązanie dobre czy złe?
27.06.2019
arbitraż, projekt, zamówienia publiczne
Zgodnie z nowym projektem ustawy Prawo zamówień publicznych w przypadku sporu powstałego na tle realizacji umowy o zamówienie publiczne polubownym rozwiązaniem sporu będzie zajmował się Sąd Polubowny przy Prokuratorii Generalnej RP. Takie uregulowanie budzi jednak pewne wątpliwości prawne.
Można nadać klauzulę wykonalności orzeczeniu wydanemu przeciwko spółce w upadłości
30.05.2018
arbitraż, Sąd Najwyższy, upadłości i restrukturyzacje
Sąd Najwyższy stwierdził, że nie ma przeszkód dla stwierdzenia wykonalności wyroku sądu zagranicznego wydanego przeciwko spółce, która znajduje się w upadłości, i nadaniu temu wyrokowi klauzuli wykonalności. Sądy niższych instancji twierdziły, że nie jest to możliwe.
Czy linie lotnicze mogą anulować bilet powrotny, jeśli nie odbyliśmy podróży w pierwszą stronę?
12.10.2017
lotnictwo, spory sądowe
Linie lotnicze często anulują bilet, jeśli podróżny nie stawił się na lot w pierwszą stronę lub na lot na pierwszym odcinku podróży. Czy taka praktyka jest zgodna z prawem?
Czy maklerzy też potrzebują mediacji?
20.04.2017
rynki kapitałowe, spory sądowe
Mediacja jest coraz powszechniej docenianą i stosowaną metodą alternatywnego rozwiązywania sporów. Są jednak kategorie spraw, w których mogłaby być ona wykorzystywana znacznie częściej. Jedną z nich są spory powstałe pomiędzy uczestnikami rynku kapitałowego, a w szczególności pomiędzy domami maklerskimi oraz ich klientami.
Zarzut zapisu na sąd polubowny w postępowaniu pojednawczym
19.11.2015
arbitraż, spory sądowe
Sąd Najwyższy odmówił podjęcia uchwały dotyczącej skutków prawnych zawezwania do próby ugodowej w sytuacji, gdy strony są związane zapisem na sąd polubowny. Wydaje się jednak, że trzeba wówczas wziąć pod uwagę sposób sformułowania tego zapisu.
Skomplikowane relacje postępowań sądowych i arbitrażowych na gruncie rozporządzenia Bruksela I bis
15.01.2015
arbitraż, spory sądowe
Jednym z celów przekształconej wersji rozporządzenia Bruksela I miało być wyeliminowanie negatywnego wpływu, jaki wcześniejsza wersja tego aktu wywierała na możliwość skutecznego dochodzenia roszczeń w postępowaniach arbitrażowych. Cel ten nie został jednak w pełni osiągnięty.
Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej nie zawsze przerwie bieg terminu przedawnienia
17.04.2014
spory sądowe
Bieg terminu przedawnienia nie zostanie na przykład przerwany w sytuacji, gdy wnioskodawca podejmuje drugą kolejną próbę ugodową, przy czym jest przekonany o braku możliwości zakończenia jej sukcesem.