Jakub Koziński
Zmiany w obowiązkach informacyjnych emitentów papierów wartościowych
09.01.2014
nowe prawo, rynki kapitałowe
Zakończyły się prace nad dyrektywą w sprawie harmonizacji wymogów dotyczących przejrzystości informacji o emitentach. Zmiany mają poprawić przejrzystość informacji przekazywanych przez spółki giełdowe.
Po co instytucji finansowej paszport?
04.04.2013
bankowość i finansowanie, rynki kapitałowe
Instytucje finansowe zarejestrowane w jednym państwie członkowskim Unii Europejskiej mogą swobodnie świadczyć usługi finansowe na terenie innych państw członkowskich. Dzieje się tak za sprawą zasady jednolitego paszportu (tzw. single passport rule).
Spółki notowane na GPW nadal nie muszą przeprowadzać elektronicznych walnych zgromadzeń
31.01.2013
prawo spółek, rynki kapitałowe
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW nie nałożyły na spółki obowiązku przeprowadzania walnych zgromadzeń przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Rok 2013 przyniesie kolejne zmiany w prawie rynku kapitałowego
10.01.2013
nowe prawo, rynki kapitałowe
2013 rok przyniesienie szereg zmian w dwóch kluczowych dla rynku kapitałowego ustawach, tj. w ustawie o funduszach inwestycyjnych oraz w ustawie o ofercie publicznej.
Czy przed przejęciem można się bronić?
04.10.2012
prawo spółek, rynki kapitałowe, transakcje
Gdy pojawiają się publiczne informacje o planowanych wrogich przejęciach spółek giełdowych, pojawia się pytanie, czy spółka może temu przeciwdziałać.
Nowe zasady rozliczeń na rynku kapitałowym
20.09.2012
projekt, rynki kapitałowe
W dniu 28 czerwca 2012 roku uchwalona została nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Jej głównym celem jest przygotowanie polskiego rynku kapitałowego na wejście w życie przygotowywanego rozporządzenia EMIR.
Dyrektywa AIFM, czyli kolejne zmiany na rynku funduszy inwestycyjnych
06.09.2012
projekt, rynki kapitałowe
Z dniem 22 lipca 2013 roku upłynie termin implementacji postanowień dyrektywy AIFM. Już teraz warto zapoznać się z jej treścią, gdyż wprowadzi ona szereg zmian, które mają zharmonizować rynek zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi.
Rekomendacja rekomendacji nierówna
09.08.2012
rynki kapitałowe
Inwestorzy często nie mają czasu analizować wielu różnorodnych czynników wpływających na cenę akcji na giełdzie, więc poszukują konkretnej i syntetycznej porady, w co zainwestować. Nie każdy może udzielać takich porad.
Do czego mogą służyć akcje?
05.04.2012
ochrona wierzycieli, rynki kapitałowe
Na przykład do ochrony roszczeń wierzyciela. W tym celu trzeba ustanowić na nich zabezpieczenie. Akcje mogą być przedmiotem zastawu zwykłego, zastawu rejestrowego, zabezpieczenia finansowego, a także przewłaszczenia na zabezpieczenie i blokady.
Co ma małżonek akcjonariusza do akcji?
29.03.2012
rynki kapitałowe
Każdy z małżonków może nabyć akcje spółki publicznej i zapisać je na należącym tylko do siebie rachunku papierów wartościowych. Czy w takiej sytuacji drugi z małżonków także może być beneficjentem praw z tych akcji?
Dyrektywa UCITS IV nie została implementowana na czas - jak sobie radzić?
01.09.2011
projekt, rynki kapitałowe
30 czerwca 2011 r. bezskutecznie upłynął termin implementacji dyrektywy UCITS IV. Tymczasem na stronach Ministerstwa Finansów opublikowany został pierwszy projekt ustawy wprowadzającej postanowienia dyrektywy do ustawy o funduszach inwestycyjnych.
Czy zarząd może pozbawić akcjonariusza prawa głosu?
24.02.2011
rynki kapitałowe
Za naruszenie obowiązków związanych z nabywaniem znacznych pakietów akcji grozi pozbawienie prawa głosu. Utrata prawa głosu następuje natychmiast, ale zarząd spółki musi pozwolić akcjonariuszowi na głosowanie, dopóki nie ma wyroku sądu w tej sprawie.