dr Damian Flisak
Pokrewne prawo wydawców: nowe pole bitwy o prawo autorskie
03.01.2013
projekt, własność intelektualna
Jedną z ostatnich propozycji zmiany prawa autorskiego, obecnie intensywnie dyskutowaną w krajach zachodnioeuropejskich, jest stworzenie zupełnie nowego prawa: pokrewnego prawa wydawców.
Ewolucja zamiast rewolucji - ostatnie zmiany w k.p.c. dotyczące tzw. roszczenia nowacyjnego
13.09.2012
własność intelektualna
Wprowadzając zmiany w przepisach dotyczących postępowania zabezpieczającego, ustawodawca wyraźnie opowiedział się za określonym charakterem zabezpieczeń. Choć są one bardziej porządkujące niż rewolucyjne, ich przyjęcie należy ocenić pozytywnie.
Kiedy czas uwolni dzieło
09.08.2012
własność intelektualna
Czas trwania autorskich praw majątkowych nabiera obecnie znaczenia z uwagi na to, że wielu twórców zginęło podczas II wojny światowej.
Co pracodawca może wiedzieć o pracowniku
12.04.2012
prawo pracy
Ograniczenia w pozyskiwaniu informacji o kandydatach do pracy.
Specyficzne poczucie sprawiedliwości
26.01.2012
własność intelektualna
Wbrew oficjalnym celom ustawodawcy unijnego wydłużenie okresu ochrony fonogramów oraz praw artystów wykonawców z 50 do 70 lat służy nie samym artystom, tylko branży fonograficznej.
Anna Pompe, dr Damian Flisak: Nie tylko znak towarowy umożliwia ochronę odzieży sportowej
03.11.2011
własność intelektualna
Anna Pompe z Zespołu Własności Intelektualnej i dr Damian Flisak z Grupy Prawa Sportowego kancelarii Wardyński i Wspólnicy o replikach strojów piłkarskich oraz możliwości ich ochrony na gruncie prawa własności przemysłowej i prawa autorskiego.
Google v. Copiepresse - bolesny początek wojny
02.06.2011
inne sądy, spory sądowe, własność intelektualna
Publikując bez zgody wydawców fragmenty artykułów prasowych nie można powoływać się na prawo cytatu, zwłąszcza jeśli nie podaje się autora cytowanego artykułu.
Po co komu autoryzacja?
09.12.2010
własność intelektualna
Autoryzacja jest instytucją prawną unikalną co najmniej na skalę europejską, co skwapliwie podkreślają jej oponenci. Tylko kto powiedział, że to, co polskie, musi być gorsze. Wady i zalety autoryzacji przedstawia dr Damian Flisak.
Jak uwolnić utwory osierocone?
04.11.2010
własność intelektualna
Publikować bez zgody autora czy pogodzić się z niemożnością upowszechniania znacznej części dorobku kulturowego ludzkości – przed takim dylematem stoją wydawcy w związku z istnieniem tzw. utworów osieroconych.