Fairness opinions na rynku polskim
Zewnętrzne, niezależne opinie potwierdzające rzetelność warunków finansowych transakcji fuzji i przejęć zyskują na popularności.

Postępująca liberalizacja rynku gazu ziemnego w Polsce
W tym roku planowane jest rozpoczęcie częściowego uwolnienia rynku gazu ziemnego w Polsce. Liberalizacja może oznaczać zwiększenie konkurencji oraz zmianę cen gazu ziemnego na rynku.

Uwolnienie cen gazu dla sektora hurtowego w Polsce
19 lutego 2013 roku Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał komunikat w sprawie zwolnienia z obowiązku przedkładania do zatwierdzenia taryf w zakresie hurtowego obrotu gazem ziemnym.

Stanisław M. Pietruszko: Słoneczna energia elektryczna ma ogromny potencjał
Rozmowa z dr. Stanisławem M. Pietruszko, prezesem Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki, twórcą Centrum Fotowoltaiki na Politechnice Warszawskiej o perspektywach rozwoju słonecznej energii elektrycznej w Polsce.

Zmiana warty na rynku fuzji i przejęć
Czasy, kiedy to firmy zachodnie dokonywały spektakularnych inwestycji M&A na rynkach azjatyckich, mamy za sobą.

Zatrzymanie statku powietrznego - idealny sposób na zabezpieczenie roszczeń?
Coraz częstsze kłopoty przewoźników lotniczych sprawiają, że ich kontrahenci muszą zadbać o skuteczne zabezpieczenie, a potem wyegzekwowanie swoich roszczeń. Czy tymczasowe zatrzymanie statku powietrznego to wystarczająco skuteczny instrument?

W Polsce brak jest spójnej polityki w zakresie lotnictwa
Rozmowa z Pawłem Mazurem, wspólnikiem kancelarii Wardyński i Wspólnicy, o kondycji sektora lotniczego, najnowszych trendach, zmianach w prawie lotniczym oraz o najczęstszych sporach w praktyce prawa lotniczego.

Odpowiedzialność przewoźnika lotniczego za opóźnienie lotu w świetle najnowszych orzeczeń TSUE oraz sądów amerykańskich
Z rozporządzenia 261/2004 można wywieść prawo do odszkodowania nie tylko za odwołanie lotu, ale też za jego opóźnienie o ponad 3 godziny. Pasażerowie skwapliwie korzystają z tego prawa, a rozstrzygnięcia sądów wciąż budzą nowe kontrowersje.

Gdy linii lotniczej brakuje pieniędzy - pomoc publiczna dla przewoźnika lotniczego
Nie tylko PLL LOT chce skorzystać z pomocy publicznej. Także w innych krajach linie lotnicze musiały szukać wsparcia u państwa. Powodzenie takiej operacji zależy przede wszystkim od tego, jak taką pomoc oceni Komisja Europejska.

Agenci obsługi naziemnej - nowe otwarcie
W sektorze usług naziemnych ścierają się interesy portów lotniczych i agentów obsługi naziemnej, a także pracowników i konsumentów. Dlatego wszelkie zmiany prawne w tej dziedzinie są zwykle kompromisem godzącym interesy wielu stron.

Statek powietrzny jako przedmiot zastawu rejestrowego
Transakcje, których przedmiotem są statki powietrzne, wymagają najczęściej ustanowienia zabezpieczeń na rzecz podmiotów finansujących transakcję. Niewielka liczba takich transakcji sprawia, że jest to w Polsce temat nadal mało rozpoznany.

Kto jest stroną postępowań o przeniesienie praw i obowiązków z pozwoleń
Przenoszenie praw i obowiązków z pozwoleń dotyczących korzystania ze środowiska jest elementem wielu transakcji. Publicznoprawny charakter tych pozwoleń sprawia, że o ich „przejściu” na nabywcę decyduje organ administracji a nie strony transakcji.
