Nowa ustawa o odpadach
23 stycznia 2013 r. weszła w życie nowa ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Wprowadza ona istotne zmiany w systemie gospodarki odpadami. W pewnym zakresie nadal zastosowanie znajdą przepisy poprzedniej ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach.

Firmy działające na rynku rybnym muszą gromadzić więcej informacji
Rozmowa z Joanną Krakowiak, radcą prawnym z zespołu Life Science i postępowań regulacyjnych kancelarii Wardyński i Wspólnicy

Oferta zakupu nieruchomości nie przerywa biegu zasiedzenia
Prawo własności nieruchomości można nabyć też przez zasiedzenie, na skutek długotrwałego posiadania. Czy posiadacz, któremu nie przysługuje prawo własności, jeśli zaproponuje właścicielowi nabycie nieruchomości, ryzykuje przerwanie biegu zasiedzenia?

Projekt ustawy o otwartych zasobach publicznych, czyli jak po cichu zamieszać w prawie autorskim
Otwarcie zasobów publicznych dla obywateli to szczytny cel, obecny projekt zakłada jednak osiągnięcie go kosztem podmiotów tworzących te zasoby.

Komornik sprawdzi online stan posiadania dłużnika - na razie za naszą zachodnią granicą
Z początkiem stycznia 2013 roku weszła w życie niemiecka ustawa reformująca sposób ujawnienia majątku dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym.

Szykują się masowe umorzenia postępowań kontrolnych w urzędach kontroli skarbowej
W Dzienniku Ustaw z 17 grudnia 2012 roku opublikowane zostało nowe rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 grudnia 2012 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia terytorialnego zasięgu działania dyrektorów urzędów kontroli skarbowej.

Prywatny najem nieruchomości a podatek VAT
Do opodatkowania VAT najmu nieruchomości nie jest konieczne, aby był on świadczony przez przedsiębiorcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Granice państw członkowskich bez znaczenia dla zachowania praw do znaku wspólnotowego?
Nieużywanie znaku towarowego w sposób rzeczywisty przez pięć kolejnych lat od rejestracji grozi jego wygaszeniem. TSUE miał odpowiedzieć na pytanie, czy dla zachowania prawa do znaku wspólnotowego wystarczy jego używanie w jednym państwie UE.

Kiedy wartość przedmiotu sporu wystarczy podać w euro?
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że wymóg oznaczenia wartości przedmiotu sporu w walucie polskiej nie ma zastosowania w europejskim postępowaniu nakazowym.

Trzeba poinformować o stanie prawnym sprzedanej rzeczy
Podstawowe obowiązki sprzedawcy określa art. 535 k.c. Zgodnie z tym przepisem sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy oraz ją wydać. Czy oprócz tego sprzedawca musi spełnić jeszcze jakieś dodatkowe obowiązki?

Prawo UE nie pozwala na fikcyjne doręczenia
Fikcja doręczenia stosowana w przypadku nieustanowienia pełnomocnika do doręczeń w Polsce jest niezgodna z prawem UE.

Prawo lotnicze - co nas czeka w 2013 roku?
Możemy się spodziewać co najmniej jednej nowelizacji ustawy Prawo lotnicze. Ma to ścisły związek z implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/12/WE w sprawie opłat lotniskowych dla lotnisk obsługujących powyżej 5 mln pasażerów rocznie.
