Obrona przed zasiedzeniem nieruchomości przez Skarb Państwa - coraz szersze podstawy, coraz mniej czasu
W ramach prowadzonej obsługi prawnej kancelaria uzyskała niezwykle cenny pogląd prawny Sądu Najwyższego odnoszący się do zasiedzenia nieruchomości przez Skarb Państwa.

Odpowiedzialność za długi spadkowe w prawie polskim
Decydując się na spadkobranie, zarówno testamentowe, jak i ustawowe, musimy pamiętać o tym, że przyjmujemy na siebie zarówno ogół praw, jak i obowiązków zmarłego istniejących w chwili jego śmierci.

Czy kontroler może zabrać dyrektorowi telefon?
Komisja Europejska opublikowała niepostrzeżenie unowocześnione wyjaśnienia dotyczące prowadzonych przez nią kontroli. Najważniejsze zmiany dotyczą narzędzi IT.

Po co przedsiębiorcy prawo karne?
O tym, co można przeczytać w dzisiejszym wydaniu i czym zajmuje się Zespół Praktyki Karnej, pisze Janusz Tomczak.

Compliance - co to znaczy nie dopełnić obowiązku?
Konfrontacja z gąszczem obowiązków prawnych, często zmieniających jak w kalejdoskopie, jest stałym elementem prowadzenia działalności gospodarczej. Brak należytej czujności obarczony jest ryzykiem o wielu obliczach.

Prawo karne nie bardziej łaskawe dla cudzoziemca
W prawie karnym istnieje koncepcja błędu co do prawa, pozwalająca uwolnić się od odpowiedzialności za przestępstwo popełnione nieświadomie. Koncepcja ta rzadko znajduje jednak zastosowanie w stosunku do przedsiębiorców – cudzoziemców.

Ukrycie informacji - zapomniane przestępstwo
Postanowienie Sądu Najwyższego z 21 sierpnia 2012 r. (III KK 403/11) jest jedną z nielicznych wypowiedzi Sądu Najwyższego poświęconych przestępstwu z art. 276 Kodeksu karnego określanemu potocznie jako zniszczenie lub ukrywanie dokumentu.

Czy oskarżyciel subsydiarny może stanowić alternatywę dla organów ścigania?
Dwukrotne umorzenie sprawy lub odmowa wszczęcia śledztwa jeszcze nie przesądza sprawy. Pokrzywdzony może wówczas wystąpić z tzw. subsydiarnym aktem oskarżenia. Liczba takich aktów oskarżenia rośnie, co nie uszło uwadze prokuratora generalnego.

Wewnętrzne postępowania wyjaśniające pomagają wyeliminować źródło szkód w spółce
Rozmowa z Dominiką Stępińską-Duch z Zespołu Praktyki Karnej kancelarii Wardyński i Wspólnicy o tym, czy pracodawca może zastąpić prokuraturę.

Po pierwsze innowacja
Nie zawsze da się stworzyć innowację od postaw. Na szczęście można ją po prostu kupić.

Obowiązek sporządzenia przeglądu ekologicznego powinien być uzasadniony
Organy ochrony środowiska dysponują pewnym luzem decyzyjnym w zakresie nałożenia obowiązku sporządzenia przeglądu ekologicznego. Przesłanki zastosowania takiego kosztownego dla przedsiębiorców środka powinny być jednak dobrze uzasadnione.

Ubezpieczający musi informować zakład ubezpieczeń
Na ubezpieczającym ciąży obowiązek deklaracji ryzyka oraz notyfikacji ryzyka. Jego niedopełnienie grozi nawet odmową wypłaty odszkodowania. Nie trzeba jednak informować o tych ryzykach, o które zakład ubezpieczeń nie zapytał.
