Mikołajowa inwigilacja
Aby przeniknąć mikołajowe sekrety, można się wesprzeć tym, co oferują nowe technologie. Czy jednak prawo na to pozwala?

Czemu tylko dwanaście potraw?
Łasuchy świąteczno-wigilijne z zadowoleniem przyjęłyby ustawowe zwiększenie listy potraw tradycyjnie obowiązujących na wigilijnym stole. Do takiego wniosku skłania tempo, w jakim na dorocznych spotkaniach wigilijnych w naszej kancelarii znikają ze stołu co smakowitsze kąski. W tym roku do spustoszenia przyczyniła się świta Świętego Mikołaja… zwłaszcza renifery.

Święty Mikołaj a konkurencja – dalsze pytania
Przeprowadzona w ubiegłym roku analiza pozycji Świętego Mikołaja na polskim rynku dystrybucji prezentów w okresie Bożego Narodzenia wykazała, że nie ma on na nim pozycji dominującej. Powstały jednak inne wątpliwości co do stanu konkurencji.

Gdy Mikołaj przynosi rózgi
Wizyta Świętego Mikołaja nie zawsze jest pożądana. Jeżeli spodziewamy się rózeg, możemy żądać od Mikołaja nieskładania nam wizyty, a jeśli nie usłucha – wystąpić na drogę sądową, co grozi Świętemu Mikołajowi bardzo dotkliwymi konsekwencjami.

Rękojmia za wady fizyczne nieruchomości po nowelizacji Kodeksu cywilnego
Wchodząca właśnie w życie ustawa o prawach konsumenta ujednolica zasady odpowiedzialności sprzedawców za wady rzeczy sprzedanej w obrocie profesjonalnym oraz w relacjach z konsumentami. Jak znaczenie ma ta zmiana dla obrotu nieruchomościami?

Dostęp do informacji o spółce kapitałowej
Jeszcze nie wspólnik, a już nie osoba postronna. Problematyka dostępu do informacji o spółce kapitałowej na etapie pośrednim, czyli po podpisaniu dokumentów transakcyjnych a przed faktycznym zakończeniem (zamknięciem) transakcji.

Urlop pracownika tymczasowego
Prawo do urlopu wypoczynkowego jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy w szczególny sposób regulują sytuację pracowników tymczasowych w tym zakresie.

Ściganie przestępstw popełnionych w cyberprzestrzeni
Cyberprzestrzeń może bowiem jawić się jako obszar niepodlegający właściwości organów ścigania jakiegokolwiek państwa, dając sprawcom przestępstw poczucie bezkarności. Tymczasem cyberprzestrzeń i przestępstwa popełniane przy jej wykorzystaniu lub w jej obszarze bynajmniej nie są wyjęte spod jurysdykcji państw.

Nieprowadzenie ewidencji czasu pracy może pracodawcę słono kosztować
Brak ewidencji czasu pracy może na przykład skutkować przegraną pracodawcy w razie sporu o wypłatę wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Co ciekawe, w pewnych okolicznościach nadgodziny należą się także menadżerom i pracownikom objętym systemem zadaniowego czasu pracy.

Spory inwestor – państwo w umowie TTIP: o co to całe zamieszanie?
Mechanizm rozstrzygania sporów inwestor – państwo, który może znaleźć się w Transatlantyckim Pakcie o Partnerstwie w Dziedzinie Handlu i Inwestycji, wywołuje coraz głośniejsze kontrowersje po obu stronach Atlantyku, także w Polsce. Czy słusznie?

Europejskie podejście do cyberbezpieczeństwa
Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach czekają nas bardzo istotne zmiany w zakresie regulacji związanych z cyberbezpieczeństwem. W polskim prawie pojawi się kilka nowych rozwiązań, mających swe źródło przede wszystkim w prawie europejskim. Kierunek zmian jest bardzo wyraźny – podmioty z sektora prywatnego mają stać się współodpowiedzialne za bezpieczeństwo cyberprzestrzeni.

Kodeks polarny – nowe przepisy dotyczące żeglugi morskiej
W ostatnich tygodniach pod auspicjami Międzynarodowej Organizacji Morskiej przyjęto część przepisów, które mają zwiększyć bezpieczeństwo prowadzenia żeglugi na wodach polarnych wokół bieguna północnego i południowego.
