Środki tymczasowej ochrony w sprawach transgranicznych
Uchwalenie nowego rozporządzenie Bruksela I bis było szansą, by ujednolicić w skali europejskiej regulacje dotyczące ochrony tymczasowej w sprawach transgranicznych i naprawić tym samym niedociągnięcia wcześniejszego rozporządzenia Bruksela I. Niestety nowy system, choć w miarę kompletny, nadal jest daleki od ideału.

Jak ustalić, którym sądom przysługuje jurysdykcja w sporze wynikającym z umowy?
Spory oparte na podstawie kontraktowej to najczęstszy rodzaj spraw związanych z międzynarodowym obrotem handlowym. Ustalając, w którym państwie możemy pozwać lub zostać pozwanymi w przypadku umów, należy uwzględnić cały szereg czynników. Nowelizacja rozporządzenia Bruksela I to dobry moment, by przypomnieć wcale nieproste zasady ustalania jurysdykcji.

Nowe rozporządzenie Bruksela I bis wpłynie na sytuację przedsiębiorców nie tylko w Europie
Rozporządzenie 1215/2012 (Bruksela I bis), które od 10 stycznia 2015 r. zaczęło obowiązywać wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, wprowadza wiele kluczowych zmian również w obszarze jurysdykcji dotyczącej umów konsumenckich.

Jurysdykcja w sporach korporacyjnych na gruncie rozporządzenia Bruksela I bis
Jurysdykcji w sporach korporacyjnych nie poświęca się zazwyczaj dużo uwagi. Najczęściej przyjmuje się (jako oczywistość), że każdy spór wynikający ze stosunku spółki powinien być rozstrzygany przez sąd państwa, w którym ma ona siedzibę – tzw. forum societatis. Czy jest tak jednak w rzeczywistości?

Powstały nowe sądy
Z dniem 1 stycznia 2015 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 października 2014 roku w sprawie utworzenia niektórych sądów rejonowych.

Zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego
W styczniu 2015 roku wchodzą w życie liczne (choć drobne) zmiany w procedurze, dotyczące m.in. składania przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego, uprawnień podmiotów nieuczestniczących w sprawie oraz pewnych aspektów spraw z zakresu ochrony konkurencji.

Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE)
Obecni wytwórcy energii elektrycznej z OZE, a także wytwórcy zmodernizowanych instalacji OZE będą mogli dokonać wyboru pomiędzy zachowaniem dotychczasowych zasad wsparcia (świadectwa pochodzenia) a nowym systemem wsparcia (system aukcyjny). System aukcyjny będzie stosowany w stosunku do nowych instalacji oddanych do eksploatacji po 1 stycznia 2016 r. Ważnym elementem nowej ustawy jest także wsparcie prosumenckiego wytwarzania energii w mikroinstalacjach OZE.

Dokąd zmierzasz, Temido – czyli o wyzwaniach i kierunkach wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych
W początku XX w. E. Sutherland wprowadził pojęcie przestępczości białych kołnierzyków, dziś nazywanej przestępczością gospodarczą. Wraz z rozwojem technologii głównego źródła zagrożeń zaczęto upatrywać w cyberprzestrzeni. Tradycyjne formy przestępstw nie odeszły jednak do lamusa.

Sprzedaż alkoholu przez internet a nowa ustawa konsumencka
Sprzedaż alkoholu przez internet jest szeroko praktykowana, mimo że jest niezgodna z przeważającą wykładnią przepisów przez sądy i organy władzy publicznej. Nowa ustawa o prawach konsumenta nie rozstrzyga niejasności prawa w tym zakresie.

Stwierdzić nieważność może ta sama osoba, która wydała wadliwą decyzję
Terminem „zaskarżona decyzja” nie można operować w przypadku spraw rozpatrywanych w odmiennych trybach. Pojęcie to odnosi się tylko do tej samej przedmiotowo sprawy. Uczestnictwo pracowników administracji publicznej w postępowaniu zakończonym wydaniem decyzji w jednym trybie nie przekreśla możliwości podjęcia przez nich rozstrzygnięcia w trybie nadzwyczajnym.

Najlepsze życzenia świąteczno-noworoczne
Wszystkim czytelnikom i autorom naszego portalu składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nowego roku.

Prezentobiorca będzie lepiej chroniony
Wiele osób zastanawia się, czemu znowelizowana ustawa konsumencka wchodzi w życie właśnie 25 grudnia. Wszystko wskazuje na to, że to efekt lobbingu Świętego Mikołaja.
