Wojciech Szopiński
Strony postępowania o wydanie decyzji środowiskowej – ważne zmiany od 1 stycznia 2018 r.
02.11.2017
nowe prawo, ochrona środowiska
Nowe Prawo wodne oprócz zasad gospodarowania wodami zmienia także inne kluczowe regulacje dotyczące ochrony środowiska. Nowe przepisy zawężają krąg stron postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i ograniczają udział dotychczas uprawnionych podmiotów.
Ocena wodnoprawna – nowość w Prawie wodnym
28.09.2017
nowe prawo, ochrona środowiska
Nowe prawo wodne wprowadza do polskiego porządku prawnego instytucję oceny wodnoprawnej. Jest to zupełnie nowy rodzaj decyzji administracyjnej, którą należy uzyskać przed przystąpieniem do realizacji niektórych przedsięwzięć oddziałujących na środowisko wodne.
Odszkodowania za obniżenie wartości nieruchomości według nowego Prawa wodnego
28.09.2017
nieruchomości, nowe prawo, ochrona środowiska
Nowe Prawo wodne zmienia dotychczasowe regulacje w zakresie odszkodowań za wprowadzenie ograniczeń w sposobie korzystania z nieruchomości wskutek wejścia w życie aktów prawa miejscowego przewidzianych w tej ustawie. Naprawienia szkody będzie można żądać tylko jeśli wprowadzone ograniczenia spowodują obniżenie wartości nieruchomości.
Sąd Najwyższy o odszkodowaniu za hałas z lotniska
10.08.2017
nieruchomości, ochrona środowiska, Sąd Najwyższy
W uchwale z 12 maja 2017 r. (III CZP 7/17) Sąd Najwyższy przesądził, że do zachowania roszczeń związanych z ograniczeniem korzystania z nieruchomości wystarczające jest wystąpienie w ciągu dwóch lat z wnioskiem o zawezwanie do próby ugodowej.
O mandacie i kadencji członka organu spółki akcyjnej raz jeszcze
19.07.2017
prawo spółek, Sąd Najwyższy, transakcje
W uchwale z 24 listopada 2016 r. (III CZP 72/16), Sąd Najwyższy jednoznacznie określił moment wygaśnięcia mandatu członka organu spółki akcyjnej, przychylając się do reprezentowanej w doktrynie tzw. koncepcji prolongacyjnej. Trudno nie doceniać praktycznych walorów takiego rozwiązania. Wątpliwości budzą jednak mało przekonujące uzasadnienie uchwały oraz jej ogólny charakter.
Opłaty za korzystanie ze środowiska należy wnieść do końca marca
23.03.2017
ochrona środowiska
Przedsiębiorcy korzystający ze środowiska są zobowiązani do obliczenia i uiszczenia odpowiednich opłat. Termin na ich wniesienie za rok 2016 upływa 31 marca. Od 1 stycznia obowiązują pewne wyjątki związane z tym obowiązkiem.
Jaki wariant realizacji przedsięwzięcia jest racjonalny i alternatywny?
19.01.2017
ochrona środowiska
Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko musi zawierać opis analizowanych wariantów realizacji przedsięwzięcia: wariantu proponowanego przez inwestora, racjonalnego wariantu najkorzystniejszego dla środowiska oraz racjonalnego wariantu alternatywnego. Największe wątpliwości praktyczne budzi ten ostatni.