Michał Barłowski
Łańcuchy dostaw w dobie pandemii
25.02.2021
motoryzacja, upadłości i restrukturyzacje
Produkcja pojazdów bazuje na systemie łańcucha dostaw. W dobie pandemii zwiększa się ryzyko, że nie wszystkie ogniwa tego łańcucha będą funkcjonować prawidłowo. Warto rozpatrywać to ryzyko w kontekście przepisów prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.
Sytuacja wierzycieli w postępowaniach restrukturyzacyjnych i postępowaniu upadłościowym
30.12.2015
nowe prawo, upadłości i restrukturyzacje
Postępowania przewidziane nowym prawem restrukturyzacyjnym mają być prowadzone nie w celu najwyższego zaspokojenia wierzycieli, ale w celu zapobieżenia niewypłacalności dłużnika przy poszanowaniu słusznych interesów wierzycieli. W konsekwencji takiego podejścia winna wzrosnąć zarówno szansa na zaspokojenie, jak i wysokość zaspokojenia wierzycieli.
Nieważne potrącenia wierzytelności
12.12.2013
bankowość i finansowanie, upadłości i restrukturyzacje
Porozumienia restrukturyzacyjne w spółkach stoją pod znakiem zapytania. Uchwała Sądu Najwyższego może spowodować, że zarządy nie będą chciały zawierać umów, które w przypadku upadłości jedynie narażą ich spółki na straty.
Czy grozi nam Detroit nad Wisłą
22.08.2013
upadłości i restrukturyzacje
Polskie przepisy nie przyznają jednostkom samorządu terytorialnego zdolności upadłościowej. Szans na to, by uruchomić postępowanie ochronne przed wierzycielami, nie mają więc obecnie ani Warszawa, ani inne miasta.
Jak uzdrowić, a nie pogrążyć
23.05.2013
upadłości i restrukturyzacje
Spora liczba upadłości, wciąż niewielka liczba restrukturyzacji i nadchodząca rewolucja w prawie upadłościowym to wystarczające powody, by poświęcić nieco uwagi dziedzinie prawa, która ma niezasłużenie złą opinię wśród przedsiębiorców
Odpowiedzialność odszkodowawcza członka zarządu w razie niezłożenia w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki z o.o.
23.05.2013
prawo spółek, upadłości i restrukturyzacje
Wierzyciel spółki może pociągnąć członka zarządu do odpowiedzialności odszkodowawczej, jeśli nie złożono w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Obowiązek złożenia takiego wniosku spoczywa bowiem na każdym z członków zarządu spółki.
Michał Barłowski: Czeka nas rewolucja w prawie upadłościowym
23.05.2013
upadłości i restrukturyzacje
Rozmowa z Michałem Barłowskim, wspólnikiem prowadzącym Zespół Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacji kancelarii Wardyński i Wspólnicy, o planowanej nowelizacji Prawa upadłościowego i naprawczego.
Rozsądne regulacje dotyczące gazu łupkowego to korzyści nie tylko dla inwestorów
28.02.2013
energetyka, ochrona środowiska
Rozmowa z Weroniką Pelc, wspólnikiem odpowiedzialnym za Zespół Doradztwa dla Sektora Energetycznego, oraz z Michałem Barłowskim, wspólnikiem odpowiedzialnym za Zespół Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacji, o inwestycjach w gaz łupkowy w Polsce.
Planowana gruntowna reforma prawa upadłościowego i naprawczego
03.01.2013
projekt, upadłości i restrukturyzacje
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało rekomendacje w zakresie planowanej nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze.
Michał Barłowski: Problemów można doszukać się sporo
31.05.2012
nieruchomości, upadłości i restrukturyzacje
Rozmowa z Michałem Barłowskim, wspólnikiem kancelarii Wardyński i Wspólnicy odpowiedzialnym za Zespół Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacji, o możliwych problemach związanych ze stosowaniem ustawy deweloperskiej.
Autostradą do upadłości
24.05.2012
upadłości i restrukturyzacje
Zbytni rygoryzm prawa upadłościowego utrudnia ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Głośne ostatnio starania zarządów spółek o otwarcie postępowania układowego w miejsce postępowania likwidacyjnego mogą stać się pretekstem do zmiany prawa.
Francuska procédure de sauvegarde zgodna z polskim porządkiem publicznym
22.03.2012
prawo spółek, Sąd Najwyższy, spory sądowe, upadłości i restrukturyzacje
Sąd Najwyższy stwierdził, że uznanie na terytorium Polski francuskiej procédure de sauvegarde, będącej jednym z postępowań, do których stosuje się rozporządzenie Rady (WE) nr 1346/2000, prowadzi do rezultatu zgodnego z polskim porządkiem publicznym.