dr Magdalena Niziołek
Po odszkodowanie za wywłaszczenie do starosty?
26.08.2021
nieruchomości, odszkodowania od władzy publicznej
Decyzję o odszkodowaniu za odebraną na rzecz państwa nieruchomość może wydać również starosta. Mówi o tym art. 129 ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Kiedy przepis ten może stanowić podstawę ustalenia należnego odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość?
Odszkodowanie z tytułu bezprawia legislacyjnego
29.06.2017
administracja, spory sądowe, odszkodowania od władzy publicznej
Jeśli szkoda została wyrządzona przez wadliwy akt normatywny, można mieć wątpliwości, od kogo dochodzić odszkodowania: od Skarbu Państwa czy od jednostki samorządu terytorialnego, zwłaszcza jeśli np. działania jednostki nie można uznać za bezprawne.
Budynek odzyskany, ale lokal sprzedany
18.06.2015
nieruchomości, reprywatyzacja
Decyzja o sprzedaży lokalu w budynku „dekretowym” jako źródło szkody w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych z dekretu Bieruta.
Liczba stron postępowania reprywatyzacyjnego
08.05.2014
administracja, nieruchomości, reprywatyzacja
Czy właściciele lokali w budynku „dekretowym” lub użytkownicy wieczyści zawsze są stroną postępowań w sprawach z dekretu warszawskiego lub dekretu o reformie rolnej? Nowe „trendy” w orzecznictwie sądów administracyjnych.
Kto może być stroną w postępowaniu dekretowym?
29.11.2012
nieruchomości, reprywatyzacja
Dekret z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy nie przesądzał, kto może być stroną postępowania prowadzonego w jego trybie. Lukę tę wypełnia orzecznictwo sądów administracyjnych.
Plany zabudowania i zagospodarowania przestrzennego a reprywatyzacja gruntów warszawskich
29.11.2012
nieruchomości, reprywatyzacja
Aby zbadać zasadność oddalenia wniosku o przyznanie własności czasowej (jego niezasadne oddalenie pozwala dziś dochodzić zwrotu nieruchomości), należy przyjrzeć się planom zagospodarowania obowiązującym w chwili rozpatrywania tego wniosku.
Furtka dla pominiętych spadkobierców
21.06.2012
nieruchomości, reprywatyzacja
Stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej może otworzyć spadkobiercom byłych właścicieli znacjonalizowanych nieruchomości pominiętym w postępowaniu reprywatyzacyjnym drogę do ponownego dochodzenia swoich praw.
Brak to nie to samo co utrata
12.05.2011
sport, spory sądowe, Wojewódzki Sąd Administracyjny
Do cofnięcia zgody na funkcjonowanie związku sportowego konieczna jest podstawa prawna wynikająca z ustawy o sporcie kwalifikowanym. Taką podstawą może być np. utrata przynależności do międzynarodowej organizacji sportowej.
Degradacja ŁKS-u z ekstraklasy do I ligi była niezgodna z prawem
20.01.2011
sport, spory sądowe, Trybunał Konstytucyjny
Licencje PZPN na grę w ekstraklasie stanowią decyzje administracyjne, czyli mogą być zaskarżane do sądów administracyjnych. ŁKS, reprezentowany przez prawników z kancelarii Wardyński i Wspólnicy, uzyskał korzystne dla siebie rozstrzygnięcie WSA.
Jan Ciećwierz i dr Magdalena Niziołek: Zmienna interpretacja przepisów wydłuża postępowanie do granic możliwości
15.07.2010
reprywatyzacja, spory sądowe
Rozmowa z Janem Ciećwierzem i dr Magdaleną Niziołek z Zespołu Rozwiązywania Sporów i Arbitrażu kancelarii Wardyński i Wspólnicy
Trudny powrót do domu
24.06.2010
reprywatyzacja
Sprawy o odzyskanie nieruchomości utraconych wskutek dekretu o reformie rolnej ciągną się w Polsce latami. Ponad dziesięcioletnią walkę byłej właścicielki o zwrot pałacyku w Oborach relacjonuje Magdalena Niziołek z Zespołu Rozwiązywania Sporów i Arbitrażu