Ewa Górnisiewicz-Kaczor
Zasady odpowiedzialności administratora portalu internetowego za bezprawne treści zamieszczane przez użytkowników
10.10.2019
nowe technologie, własność intelektualna
Odpowiedzialność za treści opublikowane w internecie, które naruszają np. dobra osobiste, prawa własności przemysłowej czy prawa autorskie, może ponieść nie tylko ten, kto jest autorem takich treści, ale także administrator portalu, na którym zostały one opublikowane.
Zmiany w przepisach dotyczących tranzytu podrobionych towarów
21.03.2019
już obowiązujące, własność intelektualna
Wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy Prawo własności przemysłowej nastąpiło rozszerzenie uprawnień właścicieli praw do znaków towarowych. Od 16 marca 2019 r. mogą oni, na podstawie przepisów krajowych, zakazać osobom trzecim tranzytu podrobionych towarów.
Walka z podróbkami – czarna lista stron internetowych i targowisk
03.01.2019
własność intelektualna
W piątek 7 grudnia 2018 r. Komisja Europejska opublikowała listę (tzw. „watch-list”) stron internetowych oraz targowisk zlokalizowanych poza terytorium Unii Europejskiej, które zostały zidentyfikowane jako istotne źródła naruszeń praw własności intelektualnej.
Fałszywy alkohol to nie tylko podróbki
07.06.2018
własność intelektualna
Alkohol z podrobionymi znakami towarowymi to tylko część tzw. fałszywego alkoholu znajdującego się na rynku. Fałszowanie takiego towaru może bowiem także polegać na podawaniu nieprawdziwych informacji o jego właściwościach. Sprawcy zarówno podrabiania znaków towarowych, jak i przekłamywania informacji, np. o składzie, mogą podlegać odpowiedzialności karnej.
Podróbka z literówką? Czy to na pewno podróbka?
07.12.2017
własność intelektualna
Aby pociągnąć sprawcę do odpowiedzialności karnej za handel podróbkami, przede wszystkim trzeba ustalić, czy towar, który był przedmiotem obrotu, jest podrobiony, tj. czy został oznaczony podrobionym znakiem towarowym. Czy o podrobionym znaku towarowym możemy mówić tylko wtedy, gdy jest on identyczny ze znakiem zarejestrowanym? Otóż nie. Podrobionym znakiem towarowym może być także oznaczenie nieco różniące się od znaku zarejestrowanego, czyli znak łudząco podobny.
Znak towarowy i firma – różnice i podobieństwa
18.05.2017
własność intelektualna
Zasadniczo przy rozstrzyganiu spraw dotyczących kolizji znaku towarowego i firmy decydujące znaczenie ma, kto pierwszy używał danego oznaczenia. Istotne będzie także uwzględnienie rzeczywistego przedmiotu prowadzonej działalności gospodarczej.
Podróbki – co warto wiedzieć na ten temat
05.05.2016
własność intelektualna
Jak wynika z badań rynkowych, Polacy kochają podróbki. Czy jednak wiedzą, czym grozi ich kupno i sprzedaż?
Adwokaci i radcowie prawni mogą już zgłaszać znaki towarowe w Urzędzie Patentowym RP
03.12.2015
już obowiązujące, własność intelektualna
W dniu 30 listopada 2015 r. weszła w życie trzecia transza ustawy deregulacyjnej, na mocy której adwokaci i radcowie prawni uzyskali uprawnienie do występowania w postępowaniach dotyczących zgłaszania i utrzymywania ochrony znaków towarowych.
Na poważnie o parodii w prawie autorskim
18.09.2014
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, własność intelektualna
Cudzy utwór można zgodnie z prawem wykorzystać w celach parodystycznych, jednak pamiętać należy, że jest to szczególny wyjątek od ogólnego prawnoautorskiego monopolu.