Czy można mieć zapach na wyłączność?
Oryginalny, niepowtarzalny zapach to jedna z najistotniejszych cech luksusowych perfum, a jego receptura z reguły stanowi ściśle strzeżoną tajemnicę. Paradoksalnie to jednak prawna ochrona zapachu stwarza najwięcej trudności. W polskim systemie prawnym zagadnienie to nie doczekało się rozstrzygnięcia w decyzjach Urzędu Patentowego ani sądów powszechnych.
Z drogerii na wokandę, czyli o co spierają się podmioty z branży kosmetyków i perfum w Polsce
Na rodzimym rynku kosmetyków i perfum znajdziemy zarówno globalnych producentów, jak i polskie marki. Te ostatnie radzą sobie coraz lepiej. Rynek kosmetyków w Polsce wciąż rośnie. Dynamiczny wzrost odnotowywano zwłaszcza w ostatnich latach. Zaostrza się też konkurencja. Może ona prowadzić do wzrostu liczby spraw sądowych dotyczących praw własności intelektualnej. Poniżej wskazujemy, co wedle naszych doświadczeń bywa najczęstszym przedmiotem sporów podmiotów z branży.
Zakaz sprzedaży produktów luksusowych w internecie?
Czy można autoryzowanemu dystrybutorowi zakazać sprzedaży w internecie bądź na platformie internetowej podmiotu trzeciego?
Podróbka z literówką? Czy to na pewno podróbka?
Aby pociągnąć sprawcę do odpowiedzialności karnej za handel podróbkami, przede wszystkim trzeba ustalić, czy towar, który był przedmiotem obrotu, jest podrobiony, tj. czy został oznaczony podrobionym znakiem towarowym. Czy o podrobionym znaku towarowym możemy mówić tylko wtedy, gdy jest on identyczny ze znakiem zarejestrowanym? Otóż nie. Podrobionym znakiem towarowym może być także oznaczenie nieco różniące się od znaku zarejestrowanego, czyli znak łudząco podobny.
Urząd Patentowy też dostrzega specyfikę rynku kosmetyków
Rynek kosmetyków rośnie, a wraz z nim zwiększa się liczba różnych znaków towarowych zgłaszanych dla tego typu produktów. Nieuniknione są więc kolizje między rejestracjami. Ich ocena jest zasadniczo wypadkową oceny podobieństwa porównywanych towarów i podobieństwa porównywanych znaków towarowych.
Gdzie dwóch się bije o patent… tam pacjent korzysta
Jak niepozorna cząsteczka doprowadziła do sporu, którego rezultat może zmienić podejście do oceny znaczenia interesu pacjentów w sporach patentowych dotyczących farmaceutyków.
Koordynacja polityki handlowej a wyczerpanie prawa ochronnego na znak towarowy
Rzecznik Generalny wydał opinię w sprawie znaków towarowych SCHWEPPES, funkcjonujących równolegle w różnych państwach EOG i zarejestrowanych na rzecz odrębnych podmiotów.
Multimedialne znaki towarowe otwierają zupełnie nowe możliwości
1 października 2017 r. weszły w życie zmiany dotyczące unijnych znaków towarowych. Znaki multimedialne to takie, które składają się z kombinacji obrazu i dźwięku. Mogą być nimi animacje uruchamiane na urządzeniach mobilnych czy w aplikacjach, dżingle wytwórni filmowych, krótkie sekwencje wideo itd.
„Deluxe” – wskazanie pochodzenia handlowego towarów i usług czy wskazanie ich „wysokiej jakości”?
Rejestracja logotypu przedsiębiorstwa bywa skomplikowana. Nie każde oznaczenie będzie nadawać się do odróżniania produktów przedsiębiorcy od produktów konkurentów, czyli pełnić rolę znaku towarowego. Przyczyną może być jego opisowy charakter.
Kolorowy znak towarowy czy pozbawiona charakteru odróżniającego kompozycja kolorystyczna?
Istnieje wiele rodzajów znaków towarowych. Do popularniejszych należą słowne, graficzne, kombinowane (czyli słowno-graficzne), trójwymiarowe, a także kolorowe. Wybór rodzaju znaku nie pozostaje bez znaczenia. Decyzja o jego wyborze w zgłoszeniu rejestracyjnym może mieć znaczenie dla zakresu ochrony znaku.
Funkcja techniczna towaru a ochrona wzoru przemysłowego
Zakresem ochrony wzorów przemysłowych nie są objęte cechy, które wynikają wyłącznie z funkcji technicznej produktu. Czy oznacza to, że każda cecha wzoru spełniająca jakąś funkcję techniczną będzie wyłączona spod ochrony? A zatem czy ochronie podlegają wyłącznie artystyczne cechy wzoru? Poniżej krótko odpowiadamy na te pytania.
Butelka Domestos – rejestracja przestrzennych znaków towarowych
Orzecznictwo krajowe i unijne ostatnich lat pokazuje, że uzyskanie ochrony na znak przestrzenny stanowiący kształt towaru jest trudne. Problemem może być także utrzymanie ochrony takiego znaku towarowego.