Marek Dolatowski
Dla przedsiębiorców energochłonnych ulga, dla innych obciążenie
18.10.2018
energetyka, projekt
Ministerstwo energii opublikowało projekt zmiany rozporządzenia taryfowego zmniejszający obciążenie opłatą jakościową część „dużych” odbiorców przemysłowych.
Sprzedaż rezerwowa gazu w trybie pilnym
18.10.2018
energetyka
W obliczu zaprzestania sprzedaży gazu ministerstwo energii zdecydowało się na nietypowe działania, żeby szybko załatać lukę w prawie.
URE może odstąpić od wymierzenia kary, jeśli obowiązek zrealizowano po terminie
26.07.2018
energetyka, Sąd Najwyższy
Dotychczas URE twierdziło, że odstąpienie od wymierzenia kary za brak realizacji obowiązku w terminie wskazanym np. w ustawie Prawo energetyczne nie jest możliwe, ponieważ nie jest spełniony warunek odstąpienia w postaci zrealizowania obowiązku.
Wzrastają szanse na realizację zamrożonych projektów wiatrowych
22.02.2018
energetyka
Urząd Regulacji Energetyki potwierdził, że projekty wiatrowe startujące do aukcji OZE nie będą musiały wykazywać tzw. efektu zachęty. Wyjaśniamy, co to oznacza w praktyce.
Reforma nadzoru w energetyce: zamiast Prezesa URE – trzech komisarzy
16.11.2017
energetyka, projekt
Komisja Nadzoru Rynku Energii zamiast Prezesa URE – to już nie tylko pogłoska, ale główne założenie planowanych zmian w prawie energetycznym. Przy okazji rząd chce przenieść do URE część kompetencji UOKiK. Sprawdzamy, jak wygląda dotychczasowe unijne orzecznictwo w podobnych sprawach.
Nowe rozporządzenie o zasadach sporządzania audytów energetycznych
19.10.2017
energetyka, już obowiązujące
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji można już znaleźć nowy akt wykonawczy do ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej. Rozporządzenie regulujące zakres i sposób sporządzania audytu efektywności energetycznej oraz metody obliczania oszczędności energii zostało ogłoszone 13 października 2017 r.
Prawo do dostaw energii elektrycznej podlega dziedziczeniu
17.08.2017
energetyka, sądy apelacyjne
Sąd apelacyjny uznał za nieuzasadnione wstrzymanie dostaw energii elektrycznej z powodu śmierci odbiorcy. Swoje rozstrzygnięcie oparł na stwierdzeniu, że umowy regulujące dystrybucję lub sprzedaż energii elektrycznej przechodzą na następców prawnych zmarłego spadkodawcy (VI ACa 1536/15).
Zmiany w ustawie o zapasach gazu wkrótce wejdą w życie. I co dalej?
27.07.2017
energetyka, nowe prawo, zmiany w prawie
Przedsiębiorstwom energetycznym, które dotąd były zwolnione z obowiązku magazynowania surowca, został już tylko ponad tydzień, by ustalić obowiązkową wielkość zapasów i przekazać do weryfikacji Prezesowi URE. Jakie będą skutki nowych przepisów?
Spory z URE co do zawartości wykazów odbiorców przemysłowych powinny rozstrzygać sądy administracyjne
19.07.2017
energetyka, spory sądowe
Ostatnie orzeczenia sądów, zarówno ochrony konkurencji i konsumentów, jak i administracyjnych, zdają się ostatecznie przesądzać, który sąd jest właściwy do rozstrzygania sporów z URE co do zawartości wykazów.
Prezes URE ma obowiązek wziąć pod uwagę skutki połączenia odbiorcy przemysłowego
22.06.2017
energetyka, transakcje
Prezes URE wycofał się z nałożenia sankcji na przedsiębiorcę, który wnioskując o status odbiorcy przemysłowego wykorzystał dane spółki przejętej w ramach połączenia.
Problem z regułami wsparcia dla energii z biogazu rolniczego
30.03.2017
energetyka
„Błękitny obowiązek” za 2016 rok może okazać się również błękitnym bólem głowy. Nie można wywiązać się z niego, ponosząc opłatę zastępczą, a jedynie nabywając drożejące certyfikaty.
Nieodebranie powiadomienia o zamiarze wstrzymania dostaw gazu, energii lub ciepła nie zawsze uchroni przed wstrzymaniem
16.03.2017
energetyka, sądy apelacyjne
Nawet jeśli odbiorca zwlekający z zapłatą za prąd, gaz lub ciepło nie odbierze z poczty pisma informującego o zamiarze wstrzymania dostaw, przedsiębiorca energetyczny może wstrzymać dostawy, jeśli zaległe należności nie zostaną uiszczone w ciągu 28 dni od pierwszego awizowania. Taki wniosek wypływa z wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie.