Marek Dolatowski
Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne
04.07.2013
energetyka, nowe prawo
Na co powinni zwrócić uwagę przedsiębiorcy z branży energetycznej.
Nie można podwyższyć kapitału w spółce z o.o. bez zmiany umowy spółki i przyznać nowych udziałów osobie trzeciej
07.03.2013
prawo spółek, Sąd Najwyższy
Sąd Najwyższy w niedawnej uchwale 7 sędziów zdaje się ostatecznie rozwiewać kontrowersje związane z procedurą podwyższenia kapitału zakładowego bez zmiany umowy spółki – niekoniecznie w sposób pożądany.
Uwaga na jurysdykcję sądów polskich w sporach z podmiotami z innych państw członkowskich UE
03.01.2013
spory sądowe
Przepisy prawa UE modyfikują standardowe zasady jurysdykcji krajowej sądów polskich w sytuacji, gdy spór toczy się między podmiotami z różnych państw członkowskich UE i dotyczy umów sprzedaży rzeczy ruchomych lub umów dotyczących świadczenia usług.
Wypłata zaliczki na dywidendę a zmiany w strukturze własnościowej spółki z o.o.
10.12.2012
prawo spółek, transakcje
Transakcja, której towarzyszy umorzenie udziałów, obniżenie kapitału czy podział przez wydzielenie wraz z obniżeniem w okresie między wypłatą zaliczki na dywidendę a uchwałą o podziale zysku może wpłynąć na zasadność zaliczki uprzednio przyznanej.
Inwestor może mieć wgląd w ekspertyzę wpływu przyłączenia na sieć
04.10.2012
energetyka, inne sądy, konkurencja
Orzeczenie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przełamuje monopol przedsiębiorstw energetycznych na informację o stanie sieci elektroenergetycznej w postępowaniach o przyłączenie.
Konsekwencje autonomii Hongkongu względem Chin dla podmiotów polskich
23.08.2012
spory sądowe
Specjalny Region Administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej Hongkong od 1 lipca 1997 r. jest częścią Chińskiej Republiki Ludowej. Uregulowanie jego statusu względem Chin może mieć także konsekwencje prawnoprocesowe i podatkowe na terytorium Polski.
Wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych
17.05.2012
administracja, spory sądowe
Sądy i urzędy zwykle żądają legalizacji dokumentów urzędowych wystawionych w innych państwach lub nadania im klauzuli apostille, tymczasem nie zawsze jest to potrzebne.