Joanna Goryca
Nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn
22.10.2020
nowe prawo, podatki, prawo rodzinne, prawo spadkowe
Rozszerzy się krąg osób mogących korzystać ze zwolnienia od opodatkowania spadków i darowizn. Objęte zwolnieniem zostały osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej, w rodzinnym domu dziecka, w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej, a także osoby tworzące rodzinę zastępczą, prowadzące rodzinny dom dziecka lub pracujące z dziećmi w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej.
Polowanie na podatkowe czarownice, czyli test przedsiębiorcy
18.04.2019
podatki, projekt
Zapowiedź wprowadzenia testu przedsiębiorcy wzbudziła ostatnio zrozumiały niepokój na rynku. Skoro jednak projekt nowelizacji nie został jeszcze nawet opublikowany, warto się zastanowić, czy nasza aktywność faktycznie jest prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu obecnych przepisów.
Wybrane projektowane zmiany w podatkach dochodowych od 2019 r.
07.09.2018
podatki, projekt
Wakacje zakończyły się dla podatników zapowiedzią znaczących zmian w najważniejszych ustawach podatkowych, których wejście w życie planowane jest na początek 2019 r. O części z nich pisaliśmy w poprzednim tygodniu. Poniżej przedstawiamy kolejne zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Finansów w opublikowanej 24 sierpnia nowelizacji, które mogą okazać się szczególnie istotne z punktu widzenia podatników prowadzących działalność gospodarczą.
Dla kogo przeznaczone są 50% koszty uzyskania przychodów? Bo na pewno nie dla podatników
26.04.2018
podatki
Prawo do zastosowania podwyższonych 50% kosztów uzyskania przychodów stanowi ostatnio jedną z bardziej problematycznych kwestii w relacji fiskus – podatnik. Z jednej strony ustawodawca z początkiem roku dwukrotnie zwiększył limit odliczalności tych kosztów, a z drugiej strony zawęził katalog uprawnionych do ich stosowania. Co więcej, organy podatkowe konsekwentnie robią wszystko, aby podatnicy nie mogli skorzystać z tej preferencji. Dla kogo więc przeznaczone są 50% koszty uzyskania przychodów i co należy zrobić, aby skorzystać z tego uprawnienia?
Od nowego roku korzystniejsza ulga B+R
23.11.2017
nowe prawo, podatki
Ostatnie miesiące to czas intensywnych prac legislacyjnych nad zmianami ustaw podatkowych, które obejmują także regulację ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Ustawodawca postanowił uatrakcyjnić zachętę podatkową do podejmowania innowacyjnej działalności. Co w takim razie należy zrobić, aby z tych udogodnień skorzystać, i czym znowelizowana regulacja ulgi B+R różni się od dotychczasowej?
Poważne zmiany w ustawie hazardowej
23.03.2017
nowe prawo
Pierwszego kwietnia wchodzi w życie najnowsza nowelizacja ustawy o grach hazardowych. Pomimo niepoważnej daty wejścia w życie zmiany są poważne. Czy odniosą zamierzony skutek?
Pełnomocnictwa podatkowe, co jest z nimi nie tak?
26.01.2017
podatki
Znowelizowane przepisy Ordynacji podatkowej dotyczące pełnomocnictw funkcjonują już od ponad roku (z wyjątkiem przepisu dotyczącego pełnomocnictwa ogólnego, który wszedł w życie 1 lipca 2016 r.). Mieliśmy więc czas oswoić się z nową rzeczywistością pełną niezrozumiałych formularzy służących do udzielania pełnomocnictw. Ich wprowadzenie miało wyklarować kwestie związane z reprezentacją podatnika w sprawach podatkowych. Czy to się faktycznie udało?
Audyty efektywności energetycznej wciąż nieobowiązkowe
07.01.2016
energetyka, projekt
Obowiązek przeprowadzania audytów efektywności energetycznej miał zostać implementowany do polskiego prawa jeszcze w 2015 r., na razie jednak się na to nie zanosi.
Rozpatrzenie odwołania od każdej decyzji Prezesa URE należy do kognicji sądów powszechnych
23.07.2015
energetyka, Sąd Najwyższy
Sąd Najwyższy stwierdził, że od każdej decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) przysługuje na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy Prawo energetyczne odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK).