Symbole narodowe nie mogą stanowić znaku towarowego
Symbole związane z państwowością, takie jak godło czy flaga, a także symbole organizacji pozarządowych nie mogą być wykorzystywane w charakterze znaków towarowych ani w całości, ani w części, ani jako ich elementy składowe.

Organizacja ekologiczna może więcej, ale też musi więcej
Nałożenie obowiązku przeprowadzenia działań naprawczych wymaga ustalenia, że zaistniała szkoda w środowisku, w tym ustalenia stanu początkowego. Jeżeli to organizacja ekologiczna zgłasza szkodę w środowisku, powinna ją należycie udokumentować.

Grzywna dla organu administracji
Skarga do sądu administracyjnego jest dostępnym dla strony instrumentem pozwalającym na kontrolę działalności organów administracji publicznej. O jej dopuszczalności i ewentualnym odrzuceniu decydować więc musi sąd, nie sam organ administracji.

Język urzędowy przyjazny obywatelom
Pisma urzędowe powinny być pisane zrozumiałym językiem. Jest to podmiotowe prawo obywateli, wynikające z prawa do dobrej administracji. Zrozumiałość pism dowodzi też szacunku państwa do obywatela, mówili uczestnicy pierwszego Kongresu Języka Urzędowego.

Przedterminowa dostawa nie zobowiązuje do szybszej zapłaty
Do sporów dochodzi zwykle wtedy, gdy dłużnik opóźnia się z wykonaniem zobowiązania. Jednak zdarzają się też sytuacje, gdy spełnia świadczenie przed terminem. Jak prawo reguluje takie przypadki?

Gdy kontrola UOKiK przychodzi o świcie
Zdarza się, że pracownicy, w imię źle pojętej lojalności albo w obawie o konsekwencje, nie wpuszczają kontrolerów na teren firmy albo nie udostępniają im wymaganych danych i dokumentów. To jednak może stać się przyczyną jeszcze większych problemów.

Nowe przepisy dotyczące energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych
Z początkiem 2013 roku wejdą w życie przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki dotyczącego energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii. Zwiększy ono udział źródeł odnawialnych w produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Założenia do zmiany ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów coraz bliżej
Opublikowano ostateczny projekt założeń do ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Będzie on teraz rozpatrywany przez Radę Ministrów.

W Polsce powstanie nowe składowisko odpadów radioaktywnych
Organizowany przez Ministerstwo Gospodarki przetarg ma dać odpowiedź na pytanie, gdzie będą składowane odpady radioaktywne po roku 2021.

Transgraniczne dochodzenie drobnych roszczeń
Od 1 stycznia 2009 roku wierzyciele dochodzący w ramach UE roszczeń nieprzekraczających 2000 euro mają do dyspozycji, obok dotychczas istniejących procedur, także europejskie postępowanie w sprawie drobnych roszczeń.

Europejskie postępowanie nakazowe
Już od sześciu lat niesporne długi od zagranicznych kontrahentów można odzyskiwać w tzw. europejskim postępowaniu nakazowym, które znacznie uprościło i przyspieszyło transgraniczne postępowania w sprawie drobnych roszczeń.

Europejski nakaz zapłaty w praktyce
Jak uzyskać europejski nakaz zapłaty, jak go wyegzekwować i jakie możliwości ma dłużnik, przeciwko któremu wydano taki nakaz.
