Komu dieta, czyli kiedy wyjazd jest podróżą służbową
Prawidłowa kwalifikacja wyjazdu pracownika nie jest łatwa. Ocena, czy wyjazd stanowi podróż służbową w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, ma jednak istotne znaczenie dla ewentualnej odpowiedzialności pracodawcy wobec pracowników, ZUS i organów podatkowych.

Kostka Rubika bez ochrony
W czerwcu 2016 r., po wydaniu opinii Rzecznika Generalnego w sprawie kostki Rubika, zastanawialiśmy się, co TSUE ostatecznie postanowi w sprawie tego trójwymiarowego znaku towarowego. Zgodnie z oczekiwaniami wyrok TSUE zapadł jeszcze przed końcem 2016 r.

Pełnomocnicy Świętego Mikołaja
Uwag kilka o statusie prawnym tych, którzy w Święta wyręczają Świętego Mikołaja (vel Gwiazdora itp.) w jego pracy.

Święta, święta i… po terminie
Okres Bożego Narodzenia zachęca do beztroskiego wypoczynku w gronie najbliższych. Jednak atmosfera pewnego rozluźnienia nie obejmuje, a w każdym razie obejmować nie musi, nieubłagalnie upływających terminów.

Święty Mikołaj bez hamulców?
W Wigilię będziemy wypatrywać na niebie nie tylko pierwszej gwiazdki, ale także Świętego Mikołaja i jego reniferów. Ale czy mamy pewność, że Święty Mikołaj właśnie tak podróżuje? Może zwyczajnie porusza się drogami? Jakie warunki musiałby spełnić jego pojazd zaprzęgowy, gdyby okazało się, że Święty Mikołaj jest uczestnikiem ruchu drogowego?

Internet w służbie Świętego Mikołaja
Wkrótce Wigilia. Pewnie większość prezentów została już starannie zapakowana i można się zająć lepieniem uszek. Co jednak mają zrobić pechowcy, do których zamówiony prezent nie dotarł lub dotarł zupełnie inny, niż zamówili?

„Stała pod śniegiem panna zielona…”
Wspólne ubieranie choinki to jeden z najprzyjemniejszych etapów świątecznych przygotowań. Do wyboru choinki nie można jednak podchodzić zupełnie beztrosko, zwłaszcza jeśli postanawiamy ściąć ją samodzielnie.

Od 1 stycznia 2017 r. transakcje gotówkowe na kwotę ponad 15 tys. zł z sankcjami podatkowymi
Obecnie limit dla transakcji gotówkowych to 15 tys. euro. Naruszenie tego limitu nie powoduje obecnie sankcji na gruncie prawa podatkowego. Taki stan rzeczy zmieni się już 1 stycznia.

Droższe spory z ZUS
Koniec z ryczałtowymi kosztami zastępstwa procesowego w sprawach o podleganie obowiązkowi ubezpieczeń społecznych.

Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych – rachunki podstawowe i schematy płatnicze
Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych ma implementować do polskiego porządku prawnego dyrektywę PAD oraz dostosować ustawodawstwo do rozporządzenia interchange. Obok wdrażania regulacji unijnych nowe przepisy wprowadzają kolejny rodzaj działalności regulowanej – podmioty prowadzące schematy płatnicze będą musiały uzyskać zgodę Prezesa NBP.

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia nie zawsze eliminuje ryzyko sporu sądowego
Porozumienie stron jest „najbezpieczniejszym” trybem rozwiązania umowy o pracę. Czasami zdarza się jednak, że mimo zawarcia porozumienia sprawa i tak trafia do sądu, bo pracownik podważa zawarte porozumienie, powołując się na wadę złożonego przez siebie oświadczenia woli.

(Nie)chronieni działacze związkowi
Szczególna ochrona trwałości stosunku pracy działaczy związkowych może zostać uchylona, jeśli liczba członków zakładowej organizacji związkowej spadnie poniżej dziesięciu. Nie zawsze jest jednak jasne, od kiedy następuje uchylenie tej ochrony.
