Zamówienia publiczne: progi unijne w górę!
Próg unijny dla zamówień na roboty budowlane udzielanych przez wszystkich zamawiających został podniesiony z 4 845 000 euro do 5 000 000 euro. Podwyższone zostały również progi zamówień na dostawy i usługi.
Nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa
Wyłączenie części przedmiotu dzierżawy w zamian za prawo zakupu pozostałej części przez dzierżawcę na zasadzie pierwszeństwa to tylko jedno z rozwiązań, które wprowadza nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.
Rewolucja w parkach narodowych
Weszły w życie zmiany organizacyjne i nowe zasady finansowania parków narodowych.
"Pewny" zastaw finansowy mimo braku daty pewnej
Ostatnia nowelizacja Prawa upadłościowego i naprawczego miała zapewnić realizację praw wierzyciela wynikających z zabezpieczeń finansowych w razie ogłoszenia upadłości dłużnika, czyli poprawić bezpieczeństwo transakcji zawieranych na rynku finansowym.
S. Moreu-Żak: Umowy przenoszącej własność nieruchomości w Polsce lepiej nie zawierać przed notariuszem innego kraju
Rozmowa z Sylwią Moreu-Żak z Zespołu Nieruchomości i Inwestycji Budowlanych kancelarii Wardyński i Wspólnicy o wpływie ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. Prawo prywatne międzynarodowe na obrót nieruchomościami położonymi w Polsce.
Zapis windykacyjny, czyli zmiany w prawie spadkowym
Możliwość zapisania przedsiębiorstwa konkretnej osobie pozwoli uniknąć długotrwałych postępowań spadkowych, utrudniających bieżące funkcjonowanie spółki.
Łatwiej połączyć i podzielić spółki, czyli o ostatnich zmianach w Kodeksie spółek handlowych
27 października br. weszły w życie zmiany wprowadzone do Kodeksu spółek handlowych ustawą z 19 sierpnia 2011 r. Upraszczają i skracają one procedury łączenia spółek kapitałowych, łączenia transgranicznego oraz podziału spółek.
Zmiany w prawie użytkowania wieczystego
Dzięki nowelizacji nastąpi przyśpieszenie procesów przekształcania prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości oraz złagodzenie wzrostu opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste.
Czy będzie możliwość refundowania produktów zaliczanych do żywnościowych
Czy szczególne rodzaje żywności mogą być refundowane?
Nowe standardy emisyjne z instalacji
25 maja 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 kwietnia 2011 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji.
Weszła w życie nowa ustawa o systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2
Prowadzący instalacje, które będą objęte systemem handlu emisjami od roku 2013, mają tylko 9 dni na uzyskanie niezbędnych pozwoleń.
Środki ochrony roślin - nowe regulacje i nowe problemy
Pośpiech ustawodawcy w implementacji przepisów unijnych może spowodować, że użytkownik nieprofesjonalny nie kupi produktu, na którego instrukcji-etykiecie nie napisano wyraźnie, że nadaje się on także do użytku amatorskiego.