Sylwia Moreu-Żak
Rodzaje umów na rynku deweloperskim
14.12.2017
nieruchomości
Na rynku deweloperskim występuje kilka rodzajów umów: umowa rezerwacyjna, umowa przedwstępna sprzedaży, umowa deweloperska oraz umowa ustanowienia własności lokalu i sprzedaży. Wciąż niestety istnieją wątpliwości co do kwalifikacji prawnej poszczególnych umów.
Będzie łatwiej rewitalizować obszary zdegradowane
07.04.2016
już obowiązujące, nieruchomości, ochrona środowiska
Ustawowe prawo pierwokupu wszystkich nieruchomości położonych na obszarze rewitalizacji oraz zakaz wydawania decyzji o warunkach zabudowy na tym obszarze to główne założenia ustawy o rewitalizacji istotne z punktu widzenia obrotu nieruchomościami.
Wydzielenie działki do nowej księgi wieczystej a służebności gruntowe
14.01.2016
nieruchomości
Kupując nieruchomość, która powstała w wyniku podziału nieruchomości obciążonej służebnością gruntową, warto się upewnić, czy nabywana nieruchomość nie jest obciążona tą służebnością. W określonych sytuacjach można bowiem uzyskać zwolnienie z takiej służebności.
Podział nieruchomości rolnej a decyzja o warunkach zabudowy
03.12.2015
nieruchomości
Wydanie decyzji o warunkach zabudowy nie zawsze spowoduje utratę przez grunt rolniczego charakteru. W takim przypadku nadal niemożliwe będzie dokonanie podziału, który skutkowałby wydzieleniem działki o powierzchni mniejszej niż 3000 m2.
Kognicja sądu przy wpisie hipoteki
26.11.2015
nieruchomości, Sąd Najwyższy
Z uzasadnienia postanowienia Sądu Najwyższego wynika, że sąd w toku postępowania o wpis hipoteki jest zobowiązany zbadać całość dokumentacji złożonej przez wnioskodawcę wraz z wnioskiem o ustanowienie hipoteki, nie zaś wyłącznie fragmenty oświadczenia o ustanowieniu hipoteki, w których jest mowa o ustanowieniu hipoteki.
Służebność drogi koniecznej kontra budynek gospodarczy
15.10.2015
nieruchomości, Sąd Najwyższy
Przeprowadzenie drogi koniecznej wiąże się czasem z koniecznością rozbiórki budynku legalnie wzniesionego na nieruchomości sąsiedniej. Może jednak do tego dojść tylko w naprawdę wyjątkowych przypadkach.
Rękojmia i gwarancja w umowie o roboty budowlane
01.10.2015
nieruchomości
Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, która weszła w życie 25 grudnia 2014 r., znacząco zmieniła przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące rękojmi za wady. Należy jednak pamiętać, że nowe przepisy (zarówno przepisy ustawy o prawach konsumenta, jak i zmienione nią przepisy Kodeksu cywilnego) mają zastosowanie do umów, które zostały zawarte od dnia wejścia w życie ustawy o prawach konsumenta.
Obrót udziałami i akcjami a zezwolenie MSW
27.08.2015
nieruchomości, transakcje
Nabywając udziały lub akcje w polskiej spółce na rzecz cudzoziemca należy zawsze zbadać, czy jest potrzebne zezwolenie ministra spraw wewnętrznych. Czasem zezwolenie takie będzie niezbędne, nawet gdy nabywany jest tylko jeden udział.
Pełnomocnictwa niewygasające na wypadek śmierci a ochrona słusznych interesów spadkobierców
25.06.2015
nieruchomości, Sąd Najwyższy
W postanowieniu z 21 stycznia 2015 r. (IV CSK 252/14) Sąd Najwyższy po raz kolejny potwierdził, że pełnomocnik nie może działać w imieniu mocodawcy, tak jakby pozostawał on nadal przy życiu, albowiem zdolność prawna osoby fizycznej wygasa z chwilą jej śmierci, zaś prawa i obowiązki majątkowe zmarłego z chwilą jego śmierci przechodzą na spadkobierców.
Planowane zmiany do ustawy deweloperskiej
29.04.2015
nieruchomości, projekt
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował założenia projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwanej powszechnie ustawą deweloperską. Projektowane zmiany wywołały silne protesty środowiska deweloperów.
Rękojmia za wady fizyczne nieruchomości po nowelizacji Kodeksu cywilnego
11.12.2014
nieruchomości, nowe prawo
Wchodząca właśnie w życie ustawa o prawach konsumenta ujednolica zasady odpowiedzialności sprzedawców za wady rzeczy sprzedanej w obrocie profesjonalnym oraz w relacjach z konsumentami. Jak znaczenie ma ta zmiana dla obrotu nieruchomościami?
Wady decyzji administracyjnych w procesie inwestycyjno-budowlanym
03.07.2014
administracja, nieruchomości
Nie każda wada decyzji o pozwoleniu na budowę i zatwierdzeniu projektu budowlanego stanowi postawę do stwierdzenia jej nieważności.