Rafał Kuchta
Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego
11.03.2021
nowe technologie
Działalność podmiotów sektora publicznego nierzadko łączy się z tworzeniem i korzystaniem z rozbudowanych zbiorów danych. Służą one realizacji zadań publicznych, ale często też mają wymierną wartość ekonomiczną. Warto zatem przyjrzeć się zasadom, na jakich podmioty spoza sektora publicznego mogą uzyskiwać dostęp do tego rodzaju danych, aby wykorzystywać je do tworzenia nowych produktów i usług.
Gry wideo a waluty wirtualne i przeciwdziałanie praniu pieniędzy
25.06.2020
nowe technologie, własność intelektualna, gaming
Co może łączyć gry wideo z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu? Na pierwszy rzut oka niewiele. W końcu adresatami obowiązków przewidzianych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy są głównie podmioty kojarzone ze świadczeniem rozmaitych usług finansowych, takie jak banki czy instytucje płatnicze. Próżno zaś szukać w tych przepisach bezpośrednich odniesień do gier wideo czy podmiotów zaangażowanych w ich tworzenie i funkcjonowanie.
Strona internetowa niepublicznej spółki akcyjnej i spółki komandytowo-akcyjnej
13.02.2020
nowe technologie, prawo spółek, transakcje
Czy spółka musi mieć swoją stronę? Czy musi ją sama prowadzić? Jakie dane powinna tam zamieszczać? Uwagi praktyczne na gruncie nowelizacji Kodeksu spółek handlowych.
KNF o okresach przejściowych związanych z implementacją PSD2
25.01.2018
nowe technologie, usługi płatnicze
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wydał komunikat dotyczący wybranych oczekiwań nadzorczych w odniesieniu do okresów przejściowych związanych z implementacją dyrektywy 2015/2366 w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego (PSD2). Komunikat przedstawia stanowisko UKNF w zakresie wymaganego sposobu postępowania do czasu wdrożenia dyrektywy w Polsce, a także po jej wdrożeniu – do czasu rozpoczęcia stosowania tzw. regulacyjnych standardów technicznych.
Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych – rachunki podstawowe i schematy płatnicze
15.12.2016
nowe prawo, usługi płatnicze
Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych ma implementować do polskiego porządku prawnego dyrektywę PAD oraz dostosować ustawodawstwo do rozporządzenia interchange. Obok wdrażania regulacji unijnych nowe przepisy wprowadzają kolejny rodzaj działalności regulowanej – podmioty prowadzące schematy płatnicze będą musiały uzyskać zgodę Prezesa NBP.
Nowe przepisy o blokowaniu stron internetowych
22.09.2016
nowe technologie
O możliwości blokowania stron internetowych w obowiązującej ustawie antyterrorystycznej oraz kilku projektach legislacyjnych.
O projekcie rozporządzenia w sprawie geoblockingu
28.07.2016
nowe technologie
Komisja Europejska opublikowała projekt przepisów mających przeciwdziałać dyskryminacji klientów sklepów internetowych ze względu na ich lokalizację.
Darmowe i otwarte WiFi bez odpowiedzialności?
05.05.2016
nowe technologie
W ocenie Rzecznika Generalnego TSUE przedsiębiorca udostępniający nieodpłatne WiFi nie odpowiada za działania jego użytkowników.
Outsourcing nie pozwoli uniknąć odpowiedzialności za marketing telefoniczny bez zgody
17.03.2016
outsourcing
Uchwałą z 17 lutego 2016 r. Sąd Najwyższy rozstrzygnął, że podmiot prowadzący marketing bezpośredni z użyciem automatycznych systemów wywołujących (w sprawie chodziło o SMS-y reklamowe) ponosi odpowiedzialność za nieuzyskanie zgody odbiorców także wtedy, gdy zlecił prowadzenie marketingu firmie zewnętrznej.
Gdy internet konkuruje z telewizją
04.02.2016
nowe technologie, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, media
W wyroku w sprawie New Media Online Trybunał Sprawiedliwości UE wyjaśnił, kiedy portal internetowy gazety można uznać za audiowizualną usługę medialną na żądanie.
Zmiany w odsetkach maksymalnych i ustawowych
21.01.2016
już obowiązujące, prawo umów
Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują nowe zasady ustalania wysokości odsetek maksymalnych i ustawowych, dotyczące zarówno odsetek kapitałowych, jak i odsetek za opóźnienie.
Kilka słów o projekcie regulacji schematów płatniczych
03.12.2015
nowe technologie, usługi płatnicze
Planowane zmiany przepisów mogą spowolnić rozwój innowacyjnych usług płatniczych.