Justyna Zandberg-Malec
Zrozumiałe pouczenia dla zatrzymanych
10.12.2020
prawo karne
Dokument wręczany (lub – co gorsza – tylko okazywany) przy zatrzymaniu nie jest zrozumiały. To nie tylko polski problem – również w innych państwach unijnych treść pouczeń pozostawia wiele do życzenia. Stąd pomysł, żeby połączyć siły prawników i specjalistów od prostego języka i stworzyć nowe wzory pouczeń.
Sąd Arbitrażowy Online chce konkurować szybkością i ceną
14.02.2019
arbitraż
We wtorek 12 lutego br. został uruchomiony Sąd Arbitrażowy Online OAC. Jego twórcy zapowiadają przełom w polskim sądownictwie i rewolucyjną zmianę dla przedsiębiorców.
Prawo do cyfrowego wykluczenia?
13.12.2018
nowe technologie
Z okazji 30-lecia kancelarii Wardyński i Wspólnicy 7 grudnia 2018 r. odbyła się debata „Prawo do cyfrowego wykluczenia. Godność i prywatność a rozwój nowych technologii”. Paneliści zastanawiali się, czy – skoro wywalczyliśmy już sobie prawo dostępu do internetu – nie warto pomyśleć o prawie do wolności od internetu.
Czy wniesienie pozwu przed niewłaściwe forum przerywa bieg terminu przedawnienia?
09.07.2015
arbitraż, Sąd Najwyższy, spory sądowe
Prowadzenie sporu przed niewłaściwym forum arbitrażowym lub państwowym może pozbawić wierzyciela roszczeń ze względu na upływ terminu przedawnienia – i to pomimo podejmowania realnych wysiłków w celu dochodzenia tych roszczeń i ponoszenia niemałych kosztów postępowania.
Gdy Niemiec reprezentuje Polaka przed sądem arbitrażowym w Londynie
24.04.2014
arbitraż
Wytyczne IBA dotyczące zastępstwa procesowego w międzynarodowym arbitrażu: próba ujednolicenia zasad obowiązujących pełnomocników w postępowaniach arbitrażowych.
Nagroda im. Edwarda Wendego dla adwokata Mikołaja Pietrzaka
09.01.2014
różne
Już po raz 10. została przyznana nagroda im. Edwarda Wendego za dokonania na polu krzewienia kultury prawa. W tym roku jej laureatem został adwokat Mikołaj Pietrzak, obrońca w wielu głośnych sprawach i działacz na rzecz praw człowieka.
Sesja Real Estate Committee podczas 2013 IBA Annual Conference w Bostonie
10.12.2013
nieruchomości, transakcje
Podczas dorocznej konferencji IBA, która w tym roku odbyła się w dniach 5-11 października w Bostonie, Izabela Zielińska-Barłożek poprowadziła sesję poświęconą ocenie ryzyka dotyczącego nieruchomości w transgranicznych transakcjach fuzji i przejęć.
Bezprawne ograniczenie korzystania z nieruchomości
29.08.2013
nieruchomości, reprywatyzacja
Urzędnicy, zwracając znacjonalizowane grunty, mają tendencję do przesądzania decyzją administracyjną kwestii, które mogą być regulowane wyłącznie na drodze cywilnoprawnej i powinny być rezultatem uzgodnień między stronami.
Decyzja zwrotowa nie może zawierać nakazu zabudowy nieruchomości
08.08.2013
nieruchomości, reprywatyzacja
Pierwsze decyzje zwrotowe w Warszawie, wydawane w drugiej połowie lat 90., często uzależniały zawarcie umowy notarialnej od spełnienia określonych warunków. Niektóre z tych warunków nie miały podstawy prawnej i mogą dziś zostać unieważnione.
Doraźne rozwiązania mogą przynieść więcej szkód niż pożytku
01.08.2013
nieruchomości, reprywatyzacja
Chcąc ocalić miejskie grunty przed reprywatyzacją, Rada m.st. Warszawy zamierza uchwalać doraźnie tzw. mikroplany zagospodarowania przestrzennego. Takie działania mogą jednak okazać się bardzo szkodliwe dla miejskich finansów.
Opłaty pobierane przez parabanki pod lupą UOKiK
11.07.2013
bankowość i finansowanie, konkurencja
Urząd skontrolował wzorce umowne 30 firm pożyczkowych. We wszystkich znalazł nieprawidłowości. Połowa firm podawała zaniżoną wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO). Wobec wszystkich skontrolowanych wszczęto postępowania.
Konferencja "2013 Lex Mundi Environmental Practice Group Global Meeting" w Amsterdamie, 8 maja 2013
10.07.2013
transakcje
W siedzibie kancelarii Houthoff Buruma w Amsterdamie odbyło się coroczne spotkanie prawników zajmujących się prawem ochrony środowiska, zrzeszonych w ramach organizacji Lex Mundi.