Weronika Pelc
Czy nowelizacja ustawy o OZE zmierza do pozbawienia istniejących instalacji prawa do zielonych certyfikatów?
19.05.2016
energetyka, projekt
Na początku maja pojawił się zapowiadany projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Już wstępna lektura pokazuje, że wymaga on licznych poprawek redakcyjnych i merytorycznych.
Dekarbonizacja gospodarek Unii Europejskiej – jak to działa
06.08.2015
energetyka
Sprawa dekarbonizacji gospodarek krajów UE, w szczególności Polski, budzi ogromne emocje. Zapis o dekarbonizacji gospodarki, jako jeden z pięciu priorytetów unii energetycznej, znalazł się w komunikacie Komisji Europejskiej zatytułowanym „Strategia ramowa na rzecz stabilnej unii energetycznej opartej na przyszłościowej polityce w dziedzinie klimatu”.
Działalność fotowoltaiczna w Polsce
22.01.2015
energetyka
Przepisy prawne ważne dla prowadzenia działalności producentów energii w średnich i dużych systemach PV.
Czy wiatraki i linie energetyczne szpecą krajobraz?
28.08.2014
energetyka, projekt
W sejmie trwają prace nad projektem tzw. ustawy krajobrazowej, której celem jest wprowadzenie skutecznych mechanizmów ochrony krajobrazu. Wbrew intencjom autorów nowe rozwiązania mogą jednak zablokować budowę masztów antenowych, linii energetycznych i turbin wiatrowych zamiast uregulować ich lokalizację.
Zasady wsparcia dla kogeneracji w znowelizowanym Prawie energetycznym
17.04.2014
energetyka, nowe prawo, pomoc publiczna
7 kwietnia 2014 r. Prezydent podpisał nowelizację Prawa energetycznego. Tym samym system wsparcia dla jednostek wysokosprawnej kogeneracji opalanych paliwami gazowymi i innymi paliwami został przedłużony do 2018 roku.
Weronika Pelc: Kara za niezawinione naruszenie będzie niższa
18.07.2013
energetyka
Rozmowa z Weroniką Pelc, wspólnikiem kierującym Zespołem Doradztwa dla Sektora Energetycznego kancelarii Wardyński i Wspólnicy o tym, za co karze Prezes URE i czy jest możliwość złagodzenia nałożonej kary.
Rozsądne regulacje dotyczące gazu łupkowego to korzyści nie tylko dla inwestorów
28.02.2013
energetyka, ochrona środowiska
Rozmowa z Weroniką Pelc, wspólnikiem odpowiedzialnym za Zespół Doradztwa dla Sektora Energetycznego, oraz z Michałem Barłowskim, wspólnikiem odpowiedzialnym za Zespół Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacji, o inwestycjach w gaz łupkowy w Polsce.
Wypłata zaliczki na dywidendę a zmiany w strukturze własnościowej spółki z o.o.
10.12.2012
prawo spółek, transakcje
Transakcja, której towarzyszy umorzenie udziałów, obniżenie kapitału czy podział przez wydzielenie wraz z obniżeniem w okresie między wypłatą zaliczki na dywidendę a uchwałą o podziale zysku może wpłynąć na zasadność zaliczki uprzednio przyznanej.
Nowe przepisy dotyczące energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych
25.10.2012
energetyka, nowe prawo
Z początkiem 2013 roku wejdą w życie przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki dotyczącego energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii. Zwiększy ono udział źródeł odnawialnych w produkcji energii elektrycznej i ciepła.
Inwestor może mieć wgląd w ekspertyzę wpływu przyłączenia na sieć
04.10.2012
energetyka, inne sądy, konkurencja
Orzeczenie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przełamuje monopol przedsiębiorstw energetycznych na informację o stanie sieci elektroenergetycznej w postępowaniach o przyłączenie.
Zmieniona wycena spółek celowych i projektów - nowe zasady wsparcia dla odnawialnych źródeł energii
14.06.2012
ochrona środowiska, projekt, transakcje
Nowe propozycje dotyczące projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii przedstawione na konferencji zorganizowanej w Ministerstwie Gospodarki 29 maja 2012 roku.
Na jakie wsparcie mogą liczyć odnawialne źródła energii?
06.06.2012
energetyka, projekt
Nowe propozycje dotyczące projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii przedstawione na konferencji zorganizowanej w Ministerstwie Gospodarki 29 maja 2012 roku.