Pracownicze plany motywacyjne
Pracownicze plany motywacyjne, potocznie zwane ESOP-ami (z ang. employee stock ownership plan), umożliwiają wybranej grupie pracowników (zazwyczaj jest to kadra menedżerska) zostanie akcjonariuszem w spółce poprzez nabycie akcji spółki po wartości nominalnej lub określonej w programie. Plany wprowadzane są na okres kilkuletni, a warunkiem zaoferowania akcji jest osiągnięcie przez spółkę określonych w planie wyników finansowych.
Udział w takich planach oferują pracownikom polskich spółek także podmioty zagraniczne z grupy kapitałowej, których akcje są zarejestrowane na zagranicznym rynku kapitałowym.
Należy jednak mieć na uwadze, że jeśli podmiot zagraniczny oferuje polskim pracownikom swoje akcje, nie wyłącza to obowiązku zarejestrowania tych akcji w ewidencji akcji prowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego po dokonaniu przydziału akcji.
Powyższy obowiązek wynika bezpośrednio z art. 10 ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Rozporządzenie 2017/1129 w sprawie prospektu zwalnia spółkę z obowiązku sporządzenia prospektu emisyjnego w przypadku przeprowadzenia oferty skierowanej do pracowników. Dokument informacyjny dołączony do takiej oferty powinien zawierać co najmniej informacje na temat liczby i charakteru papierów wartościowych oraz przesłanek i szczegółów oferty lub przydziału.
Dodatkowo ustawa o ofercie nakazuje, żeby był on przygotowany w języku polskim.
Rejestracja akcji w ewidencji akcji
Akcje należy też zarejestrować w ewidencji akcji. Ewidencja ta jest jawna i jest prowadzona w formie elektronicznej. Aby zarejestrować nowe akcje, należy uzyskać od KNF dostęp do aplikacji.
Wpis akcji do ewidencji powinien być dokonany w terminie 14 dni od dnia ich przydziału. Należy więc odpowiednio wcześnie wystąpić do KNF o dostęp do aplikacji, aby zmieścić się w tym terminie.
Jeżeli publiczna oferta akcji prowadzona jest w sposób ciągły, wpisy do ewidencji mogą być dokonywane w terminie 14 dni od dnia przydziału lub przeniesienia akcji, będącego ostatnim dniem przedziału czasowego określonego przez spółkę emitującą akcje, nie dłuższego jednak niż 6 miesięcy.
Oczywiście pracownik, który nabędzie akcje spółki zagranicznej, powinien zapoznać się z odpowiednimi zasadami opodatkowania dywidendy i zysku ze sprzedaży akcji, mając na uwadze umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Grzegorz Wojnar, praktyka rynków kapitałowych i instytucji finansowych kancelarii Wardyński i Wspólnicy