Nadgodziny w zadaniowym czasie pracy
Aby uniknąć problemów z kompensowaniem nadgodzin pracownikom pracującym w systemie zadaniowego czasu pracy, warto na bieżąco kontrolować, jakie zadania wykonują i ile czasu faktycznie potrzeba na ich wykonanie.
Kiedy pracownik nie musi oddać samochodu służbowego
Jeżeli w umowie ani innych wewnętrznych regulacjach nie zostały jasno określone zasady korzystania przez pracownika z samochodu służbowego do celów prywatnych, pracodawcy może być trudno odebrać taki pojazd w okresie wypowiedzenia czy urlopu pracownika.
Stosunek pracy w Polsce pod prawem obcym - czy warto korzystać z wyboru prawa?
Wybór prawa obcego do umów o pracę wykonywanych w Polsce nie wyłącza stosowania do nich większości przepisów prawa polskiego.
Co pracodawca może wiedzieć o pracowniku
Ograniczenia w pozyskiwaniu informacji o kandydatach do pracy.
Jak firmy międzynarodowe mogą sobie efektywnie radzić z redukcją zatrudnienia?
Aby utrzymać dochodowość, trzeba czasem zmniejszyć liczbę pracowników albo w inny sposób obniżyć koszty zatrudnienia. Działając na terenie wielu jurysdykcji należy przy tym przestrzegać wymogów stawianych przez poszczególne systemy prawa pracy.
Dyskryminacja w warsztacie Świętego Mikołaja?
Jak wiadomo, Mikołaj do produkcji prezentów zatrudnia wyłącznie elfy. Czy wprowadzenie takiego kryterium zatrudnienia nie jest przejawem dyskryminacji?
Zastępstwo za pracownika wykonującego pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy
Obowiązujące przepisy nie wykluczają zastosowania umowy na zastępstwo w celu częściowego zastąpienia pracownika świadczącego pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy w trybie art. 186(7) Kodeksu pracy.
Emeryt w organie związku zawodowego a ochrona informacji poufnych pracodawcy
Jeżeli statut związku zawodowego nie stanowi inaczej, jego członkowie, którzy przeszli na emeryturę, mogą dalej pełnić funkcję w zarządzie i być wybierani na nowe kadencje. Pracodawca powinien wówczas dodatkowo zadbać o ochronę tajemnic przedsiębiorstwa.
Czy praca w obniżonym wymiarze czasu pracy w trybie art. 186(8) Kodeksu pracy chroni przed zwolnieniem?
Wystąpienie przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego o obniżenie wymiaru czasu pracy, skutkujące objęciem go ochroną przed rozwiązaniem lub wypowiedzeniem umowy o pracę, nie chroni przed zwolnieniem z przyczyn dotyczących zakładu pracy.
Zmiany w zawieraniu umów o pracę na czas określony po 1 stycznia 2012 roku
1 stycznia 2012 roku ponownie zaczną obowiązywać przepisy art. 251 Kodeksu pracy, wyłączonego czasowo w związku z obowiązywaniem w okresie od 22 sierpnia 2009 roku do 31 grudnia 2011 roku przepisów tzw. „pakietu antykryzysowego”.
Wojewoda nie zawsze może wydalić nielegalnie zatrudnionego cudzoziemca
Legalizacja zatrudnienia cudzoziemca w toku postępowania administracyjnego o wydalenie poprzez uzyskanie niezbędnych zezwoleń czy dopełnienie obowiązków uniemożliwia wydanie decyzji o wydaleniu przez wojewodę.
Wykonywanie pracy na rzecz własnego pracodawcy w okresie urlopu macierzyńskiego
Pracownik, który chce pracować w okresie urlopu macierzyńskiego, może to robić bez obawy o utratę prawa do zasiłku macierzyńskiego a pracodawca może go do takiej pracy dopuścić – ale tylko pod pewnymi warunkami.