dr Maciej Kiełbowski
Kto może podpisać pozew zbiorowy?
02.08.2012
Sąd Najwyższy, spory sądowe
Pozew zbiorowy podpisze tylko adwokat lub radca prawny. Przesądził o tym Sąd Najwyższy, podejmując uchwałę wyjaśniającą przepisy ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Pozew podpisany przez inną osobę podlega zwrotowi.
Pozew zbiorowy - z punktu widzenia pozwanego
02.08.2012
spory sądowe
Postępowanie grupowe może stanowić istotne ułatwienie dla osób wnoszących pozew do sądu, ale jego skutki dla pozwanego mogą być poważne. Warto więc wiedzieć, jakie możliwości daje mu obowiązująca ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.
Egzekwowanie należności w transakcjach handlowych
05.07.2012
ochrona wierzycieli, spory sądowe
Nie tylko na etapie zabezpieczania umowy i ewentualnego dochodzenia należności z transakcji handlowych należy zwrócić uwagę na szereg szczegółowych kwestii. Podobnie rzecz się ma z egzekwowaniem należności.
Zaspokajanie należności w postępowaniu nakazowym
05.07.2012
ochrona wierzycieli, spory sądowe
Jeżeli przedsiębiorcy nie udało się uzyskać zabezpieczenia należności, konieczne może być rozpoczęcie sporu sądowego. Szczególnie przydatny jest wówczas tryb postępowania nakazowego, który jest trybem w pewnym sensie przyspieszonym.
Nowe zażalenie do Sądu Najwyższego
10.05.2012
już obowiązujące, spory sądowe
Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego umożliwia stronom poddanie sprawy ocenie Sądu Najwyższego także w przypadku uchylenia przez sąd II instancji wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania. Służy temu nowe zażalenie.
Co teraz z procesami gospodarczymi?
10.05.2012
już obowiązujące, spory sądowe
Podstawową zmianą, która weszła w życie 3 maja 2012 roku, jest likwidacja tzw. postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych. Czy to znaczy, że nie ma już sądów gospodarczych i żadnych odrębności proceduralnych w stosunku do „zwykłych” spraw cywilnych?
Radar (nie)prawdę ci powie
08.03.2012
inne sądy, spory sądowe
W postępowaniu o wykroczenie drogowe również obowiązuje zasada domniemania niewinności.
Rola uchwał NSA w ujednolicaniu orzecznictwa sądów administracyjnych
23.02.2012
spory sądowe
Każdy sąd, zatem także sąd administracyjny, rozpoznając indywidualną sprawę, jest w swoich orzeczeniach niezawisły i podlega tylko Konstytucji oraz ustawom. Należy jednak zwrócić uwagę na szczególną rolę uchwał Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Pozyskiwanie orzeczeń sądowych jako informacji publicznej
09.02.2012
spory sądowe
Na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej można uzyskać zanonimizowane orzeczenia sądowe wraz z uzasadnieniami, nawet jeśli nie jesteśmy stroną w danej sprawie.
Zakres zmiany decyzji administracyjnej
13.10.2011
spory sądowe, Wojewódzki Sąd Administracyjny
Art. 155 Kodeksu postępowania administracyjnego pozwala w uproszczony sposób zmienić wydaną uprzednio, prawomocną decyzję administracyjną. Jednakże taka zmiana nie może być dowolna, o czym przypomniał ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
Warunek stwierdzenia niezgodności z prawem orzeczenia WSA
22.09.2011
spory sądowe, Wojewódzki Sąd Administracyjny
Naczelny Sąd Administracyjny wskazał niedawno, że skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia można wnieść także wtedy, gdy skarga kasacyjna od tego orzeczenia WSA została oddalona. Muszą być jednak spełnione dalsze warunki.
Jeżeli w sprawie administracyjnej termin upływa w sobotę, można pismo wysłać w poniedziałek
28.07.2011
Naczelny Sąd Administracyjny, spory sądowe
Taki wniosek płynie z uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, odnoszącej się do sposobu liczenia terminów w postępowaniu administracyjnym zgodnie z art. 57 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego.