Bartosz Trocha
Był dług i nie ma długu - historia prawdziwa
10.10.2013
upadłości i restrukturyzacje
Parafrazując popularną reklamę sprzed lat, można z przymrużeniem oka powiedzieć: takie rzeczy to tylko w prawie upadłościowym.
Jak upadłość piętnuje przedsiębiorcę?
23.05.2013
upadłości i restrukturyzacje
Jednym z podstawowych założeń planowanej reformy prawa upadłościowego i naprawczego jest podkreślenie konstruktywnej roli postępowań restrukturyzacyjnych. Czy rzeczywiście ta gałąź prawa wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na pozytywny PR?
Koszty obciążające wierzyciela przy zgłoszeniu wierzytelności do masy upadłości
23.05.2013
upadłości i restrukturyzacje
Zgłaszając wierzytelności przysługujące w stosunku do dłużnika, który ogłosił upadłość, należy ściśle przestrzegać wyznaczonych terminów sądowych. W przeciwnym razie można się łatwo narazić na dodatkowe wydatki.
Zwrócony wniosek o ogłoszenie upadłości - i co dalej?
23.05.2013
upadłości i restrukturyzacje
Nienależyte przygotowanie wniosku o ogłoszenie upadłości może pociągnąć za sobą negatywne konsekwencje dla wnioskodawcy. Jakie możliwości dalszego działania przewiduje prawo w takiej sytuacji?
Kiedy wartość przedmiotu sporu wystarczy podać w euro?
17.01.2013
spory sądowe, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że wymóg oznaczenia wartości przedmiotu sporu w walucie polskiej nie ma zastosowania w europejskim postępowaniu nakazowym.
Jest wreszcie nowe rozporządzenie Bruksela I bis
10.01.2013
nowe prawo
Parlament Europejski i Rada UE ostatecznie uzgodniły nowy tekst sztandarowego instrumentu z dziedziny europejskiego prawa procesowego cywilnego.
Planowana gruntowna reforma prawa upadłościowego i naprawczego
03.01.2013
projekt, upadłości i restrukturyzacje
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało rekomendacje w zakresie planowanej nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze.
Święty Mikołaj - zbyt wielki, by upaść?
20.12.2012
świąteczne, upadłości i restrukturyzacje
Na światowy kryzys nie ma mocnych. Widmo bankructwa zagląda w oczy nawet renomowanym przedsiębiorstwom o globalnym zasięgu. Kontrahenci i odbiorcy usług nie mogą być pewni swego. Czy zagrożenie może dotyczyć również naszych świątecznych prezentów?
Umowa jurysdykcyjna, czyli droga na skróty dla zapobiegliwych
18.10.2012
spory sądowe
Ustalenie jurysdykcji w drodze umowy pozwala uniknąć późniejszych rozterek co do tego, w którym państwie powinno się pozwać zagranicznego kontrahenta.
Ochrona strony słabszej w europejskim prawie procesowym
18.10.2012
spory sądowe
Zasada równouprawnienia stron w procesie cywilnym jest ogólnie przyjętym standardem w porządkach prawnych państw UE. Równocześnie jednak powszechnie uznawana jest konieczność uprzywilejowania uczestników niektórych postępowań.
K.p.c. to nie wszystko
06.09.2012
arbitraż, spory sądowe
Zdarza się, że Kodeks postępowania cywilnego nie daje satysfakcjonującej odpowiedzi na powstałe zagadnienie procesowe. W takiej sytuacji warto mieć na względzie, że może się ona kryć w innym, mniej oczywistym źródle.
Czy powstanie wspólna europejska regulacja w zakresie pozwów zbiorowych?
02.08.2012
projekt, spory sądowe
W instytucjach unijnych coraz głośniej mówi się o potrzebie stworzenia nowego jednolitego rozwiązania służącego grupowemu dochodzeniu roszczeń.