Barbara Wiśniewska
(Nie)należne koszty postępowania cywilnego?
23.01.2014
spory sądowe
Wygrana przed sądem (drugiej instancji) nie zawsze oznacza zwrot na rzecz strony wygrywającej poniesionych przez nią kosztów procesu.
Gdy Skarb Państwa odmawia wydania nieruchomości
13.06.2013
nieruchomości, reprywatyzacja
Wpis w księdze wieczystej spadkobiercy dawnego właściciela znacjonalizowanej lub wywłaszczonej nieruchomości nie zawsze oznacza koniec walki o jej odzyskanie.
Zniesienie współwłasności odzyskanej nieruchomości
13.06.2013
nieruchomości, reprywatyzacja
Po zwrocie zabudowanych nieruchomości spadkobiercom poprzednich właścicieli pojawia się zwykle potrzeba podziału odzyskanej nieruchomości między jej współwłaścicieli. Wiąże się to często z problemami natury stricte prawnej, jak i podatkowej.
Nieruchomości warszawskie znów na wokandzie
24.01.2013
Naczelny Sąd Administracyjny, nieruchomości, reprywatyzacja
Sąd Najwyższy odmówił podjęcia uchwały w kwestii wpływu nieuchronności wywłaszczenia na wysokość odszkodowania za nieruchomość przejętą w trybie dekretu warszawskiego.
Dochodzenie roszczeń odszkodowawczych z dekretu warszawskiego
29.11.2012
nieruchomości, reprywatyzacja
Choć od przejęcia tzw. nieruchomości warszawskich minęło blisko 70 lat, część byłych właścicieli lub ich następców prawnych nadal może dochodzić ich zwrotu lub przynajmniej odszkodowania. Odszkodowanie to nie obejmie jednak utraconych korzyści.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie rodzinnych ogrodów działkowych szansą na odzyskanie nieruchomości?
19.07.2012
nieruchomości, Trybunał Konstytucyjny
Wyrokiem z dnia 11 lipca 2012 r. Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny m.in. przepis ograniczający roszczenia osób trzecich do bezprawnie odebranych nieruchomości wyłącznie do wypłaty odszkodowania lub zapewnienia nieruchomości zamiennej.
Koniec monopolu Polskiego Związku Działkowców?
12.07.2012
nieruchomości, Trybunał Konstytucyjny
Trybunał Konstytucyjny pozbawił Polski Związek Działkowców przywilejów w odniesieniu do mienia państwowego i komunalnego.
Kiedy byłym właścicielom przysługuje zwrot wywłaszczonej nieruchomości?
01.03.2012
nieruchomości, reprywatyzacja, Sąd Najwyższy
Obowiązek zwrotu nieruchomości byłym właścicielom w sytuacji, gdy nie został zrealizowany cel publiczny będący podstawą wywłaszczenia, istnieje tylko w odniesieniu do ustawodawstwa wywłaszczeniowego ustanowionego pod rządami obecnej Konstytucji.
Święty Mikołaj przyszedł w tym roku wcześniej, ale na najbardziej oczekiwany prezent przyjdzie nam jeszcze poczekać
22.12.2011
reprywatyzacja, świąteczne
W tym roku Święty Mikołaj najlepsze prezenty przyniósł w styczniu i w marcu. Okazały się nimi uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Sądu Najwyższego. Na ustawę reprywatyzacyjną będziemy musieli jeszcze poczekać.
Zapis windykacyjny, czyli zmiany w prawie spadkowym
03.11.2011
ochrona wierzycieli, już obowiązujące
Możliwość zapisania przedsiębiorstwa konkretnej osobie pozwoli uniknąć długotrwałych postępowań spadkowych, utrudniających bieżące funkcjonowanie spółki.
Nowe zasady finansowania parków narodowych
11.08.2011
ochrona środowiska, projekt
Ministerstwo Środowiska zaproponowało zmiany w ustawie o ochronie przyrody polegające na przekształceniu parków narodowych w państwowe osoby prawne.
Nowe prawo prywatne międzynarodowe
12.05.2011
nowe prawo
16 maja wejdzie w życie nowa ustawa Prawo prywatne międzynarodowe z dnia 4 lutego 2011 r., która zastąpi dotychczas obowiązującą ustawę z dnia 12 listopada 1965 r. Prawo prywatne międzynarodowe.