Stan prac legislacyjnych nad nowelizacją Prawa zamówień publicznych
Termin implementacji dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE oraz 2014/25/UE minął 18 kwietnia br. Wdrożenie dyrektyw we wskazanym terminie jest obowiązkiem każdego z państw Unii Europejskiej. Tymczasem wciąż trwają prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy Prawo zamówień publicznych, która ma wprowadzać do polskiego porządku prawnego regulacje ustanowione na poziomie europejskim.
13 maja br. została uchwalona ustawa nowelizująca. Następnie przekazano ją pod obrady Senatu RP. W wyniku posiedzenia Senatu w dniach 8-9 czerwca br. uchwałą z 9 czerwca Senat RP zgłosił 120 poprawek do uchwalonej ustawy. Część z nich to poprawki jedynie redakcyjne lub usuwające niejednoznaczności dostrzeżone przez Senat. Są jednak i takie, które w razie ich przyjęcia zmienią dotychczasowe instytucje lub wpłyną na obowiązki zamawiających. Zaproponowano na przykład, w dążeniu do zwiększenia przejrzystości tzw. zamówień in-house, obowiązek podawania przez zamawiających do wiadomości publicznej wiadomości o zamiarze udzielenia zamówienia in-house. Do wiadomości publicznej miałyby też być podawane zasady zawierania takich umów i sposób sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem tych zasad. Dodatkowo, zgodnie z zaproponowanym przez Senat brzmieniem art. 144 b ust. 2 p.z.p., jeżeli organ sprawujący nadzór stwierdzi, że nie zachodzą formalnoprawne przesłanki do udzielenia tego typu zamówienia, zakazuje zawarcia umowy, a jeżeli umowa została zawarta, zwraca się do zamawiającego o wypowiedzenie umowy lub odstąpienie od umowy, w wyznaczonym przez ten organ terminie.
Zgłoszone poprawki będą rozpatrywane przez Sejm na posiedzeniu, które odbędzie się w dniach 21-23 czerwca br., i ma to być jedyne posiedzenie w tej sprawie.
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych podczas tegotygodniowej konferencji „Aktualne problemy zamówień i PPP w Polsce” na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach poinformowała, że spodziewa się uchwalenia ustawy do końca czerwca. Projekt ustawy przewiduje 14-dniowy okres vacatio legis.
Można zatem spodziewać się, że nowe przepisy wejdą w życie w połowie lipca.
Projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych – w kształcie na koniec kwietnia 2016 r. – omawialiśmy szczegółowo w publikacji „Zmiany w prawie zamówień publicznych”.
Hanna Drynkorn, praktyka infrastruktury, transportu, zamówień publicznych i PPP kancelarii Wardyński i Wspólnicy