Czy Święty Mikołaj mógłby nabyć w Polsce nieruchomość?
Powszechnie wiadomo, że Święty Mikołaj mieszka w Laponii. Jakie kroki musiałby jednak podjąć, gdyby zechciał na stałe przeprowadzić się do Polski i nabyć w naszym kraju nieruchomość?
Święty Mikołaj jest mieszkańcem Laponii, krainy obejmującej swoim zasięgiem obszar czterech państw: Rosji, Finlandii, Szwecji i Norwegii. Tradycyjnie przyjmuje się, że najbardziej oczekiwany w grudniu gość pochodzi z Rovaniemi w Finlandii.
Co do zasady (to wyrażenie musiało pojawić się w tym tekście) nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wymaga uzyskania zezwolenia. Wydaje je minister właściwy do spraw wewnętrznych, jeżeli sprzeciwu nie wniesie Minister Obrony Narodowej. W przypadku nieruchomości rolnych konieczny jest również brak sprzeciwu ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. Święty Mikołaj, jako osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego, jest niewątpliwie cudzoziemcem w rozumieniu ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.
Należy się zastanowić, czy zakup przez Mikołaja nieruchomości w naszym kraju nie spowodowałby zagrożenia dla obronności, bezpieczeństwa, porządku publicznego czy też zdrowia publicznego. Nisko przelatujące sanie mogą wszak stwarzać niebezpieczeństwo dla ruchu lotniczego, a zamiast prezentów mogą się z nich sypać wywrotowe ulotki. Święty Mikołaj musiałby także udowodnić istnienie więzi łączącej go z Polską. Z racji tego, ile osób w naszym kraju czeka co roku z utęsknieniem na jego odwiedziny, spełnienie tej przesłanki nie powinno nastręczać zbytnich problemów.
Co warte odnotowania, minister właściwy do spraw wewnętrznych mógłby określić dla Świętego Mikołaja specjalne warunki, od których uzależniłby nabycie przez niego nieruchomości. Mogłoby to być na przykład dostarczanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prezentów dwa czy nawet trzy razy do roku.
Na szczęście, choć częstsza dostawa prezentów byłaby kusząca, Święty Mikołaj jako obywatel Finlandii, a więc kraju-strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, nie będzie musiał spełnić powyższych wymogów i może nabyć nieruchomość na terytorium Polski co do zasady całkiem swobodnie.
Niemniej jednak, gdyby Święty Mikołaj, z racji naturalnego w jego przypadku zainteresowania choinkami, chciał nabyć nieruchomość leśną, to mimo wszystko musiałby uzyskać zezwolenie. Dzieje się tak dlatego, że zwolnienie obywateli krajów-stron umowy o EOG nie dotyczy nabycia nieruchomości rolnych i leśnych przez okres 12 lat od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, a więc do 1 maja 2016 r.
Łukasz Filipek, praktyka nieruchomości i inwestycji budowlanych kancelarii Wardyński i Wspólnicy