dr hab. Marcin Lemkowski
Poszkodowany musi udowodnić w sądzie, że poniósł szkodę
24.05.2012
spory sądowe
Przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej często dochodzą w sądach różnych odszkodowań. Jakie dowody należy zgromadzić przed wytoczeniem takiego powództwa? Czym w praktyce charakteryzują się procesy o odszkodowania?
W księdze wieczystej można ujawnić nie tylko umowy nazwane
17.05.2012
nieruchomości
W obrocie nieruchomościami zawierane są zarówno umowy nazwane, uregulowane wprost w przepisach prawa, jak i nienazwane, dopuszczalne na zasadzie swobody umów. Czy taka umowa nienazwana może zostać ujawniona w księdze wieczystej?
dr Marcin Lemkowski: W odmienionej procedurze cywilnej więcej będzie zależało od sędziego
10.05.2012
już obowiązujące, spory sądowe
Rozmowa z dr. Marcinem Lemkowskim z Zespołu Rozwiązywania Sporów i Arbitrażu kancelarii Wardyński i Wspólnicy o zmianach w procedurze cywilnej wprowadzonych nowelizacją k.p.c.
Można się domagać, aby sąd ochronił wcześniejszą umowę
19.04.2012
nieruchomości, spory sądowe
Przedsiębiorcy lub osoby prywatne często zawierają kilka umów dotyczących np. wynajmu czy sprzedaży tej samej nieruchomości. Jednak zawarcie kolejnej umowy może uniemożliwiać wykonanie poprzedniej. Jak rozwiązać konflikty związane z takimi umowami?
Radar (nie)prawdę ci powie
08.03.2012
inne sądy, spory sądowe
W postępowaniu o wykroczenie drogowe również obowiązuje zasada domniemania niewinności.
Nie przyjdziesz do sądu, sąd przyjdzie do ciebie
21.10.2010
spory sądowe
Niestawiennictwo na rozprawie w celu przesłuchania strony albo świadka nie musi zawsze skutkować odroczeniem rozprawy. Wymaga to nieco większego zaangażowania ze strony sądu, jednak może bardzo przyspieszyć osądzenie sprawy.
Sąd Najwyższy nie skoryguje zadośćuczynienia
14.10.2010
Sąd Najwyższy, spory sądowe
Skarga kasacyjna przysługuje tylko wtedy, gdy podniesione w niej zagadnienia prawne mają znaczenie nie tylko dla stron postępowania. Dlatego korekta wysokości zasądzonego zadośćuczynienia nie jest zadaniem dla Sądu Najwyższego.
Pozwy zbiorowe nie w każdej sprawie
05.08.2010
już obowiązujące, spory sądowe
Kiedy można wystąpić z pozwem zbiorowym – analizuje dr Marcin Lemkowski z Zespołu Rozwiązywania Sporów i Arbitrażu kancelarii Wardyński i Wspólnicy.