Agata Górska
Król nie zawsze ma rację
23.06.2016
spory sądowe, odszkodowania od władzy publicznej
W dawnych czasach przyjmowano, że król jest nieomylny, a podważanie jego sądów zwykle kończyło się nieszczęśliwie dla kwestionującego. Dziś, szczęśliwie dla ludu, istnieją narzędzia pozwalające egzekwować odpowiedzialność władzy zarówno za jej działanie, jak i zaniechanie.
Umiejscowienie zagranicznych aktów stanu cywilnego w Polsce
18.06.2015
reprywatyzacja
Ustalenie wszystkich stron postępowania reprywatyzacyjnego może być kłopotliwe ze względu na rozproszonych po świecie spadkobierców dawnych właścicieli nieruchomości. Wykazanie następstwa prawnego wymaga przedłożenia przed sądem dokumentów stanu cywilnego, które na potrzeby polskich postępowań mogą być zarejestrowane w Polsce.
Gdy wyrok sądu powszechnego narusza prawo Unii Europejskiej
04.12.2014
spory sądowe
Naruszenie prawa Unii Europejskiej a skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia w postępowaniu cywilnym i administracyjnym
Sprawy reprywatyzacyjne a skarga do Trybunału Sprawiedliwości UE
08.05.2014
nieruchomości, reprywatyzacja
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nie jest jedyną instytucją międzynarodową, do której zwrócenie się może okazać się zasadne w sprawach reprywatyzacyjnych.
Odmowa przyznania obywatelstwa w świetle konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela
24.04.2014
administracja
Czy osoba ubiegająca się o polskie obywatelstwo zawsze ma prawo poznać przyczyny odmowy?
Od przybytku głowa czasem boli
21.11.2013
Sąd Najwyższy
Co zrobić, gdy w obrocie prawnym znajdzie się więcej niż jedno postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po tym samym spadkodawcy?